Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowe rękodzieło, które powstało w WTZ Łapino i Krzywe Koło na platformie z rękodziełem osób z niepełnosprawnością

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Rękodzieło WTZ Krzywe Koło
Rękodzieło WTZ Krzywe Koło Fot. WTZ Krzywe Koło
Wystartowała platforma sprzedażowa z rękodziełem osób z niepełnosprawnością. Można tam znaleźć dzieła, jakie powstają w warsztatach terapii zajęciowej. Ceramiczne i sznurkowe aniołki, miski, gwiazdy, skrzaty oraz bawełniane lalki i świeczniki – to niektóre z produktów, które jako pierwsze można kupić w tym nowym i wyjątkowym sklepie internetowym. Są tam także prace, które powstają w WTZ Łapino i WTZ Krzywe Koło.

Rękodzieło WTZ w sklepie internetowym

Warsztaty terapii zajęciowej są placówkami zajmującymi się rehabilitacją zawodową oraz społeczną osób
z niepełnosprawnością. Dzięki nowej platformie sprzedażowej rękodzieło, które dotychczas było dostępne tylko na okazjonalnych kiermaszach, teraz może mieć każdy. Co ważne, platforma została skonstruowana w taki sposób, aby każdy WTZ mógł do niej dołączyć.

- Jako pierwsze swoje rękodzieło pokazują cztery warsztaty funkcjonujące w ramach Caritas Archidiecezji Gdańskiej - mówi Justyna Linowiecka, koordynator projektu. - To WTZ: Łapino, Krzywe Kolo, Gdynia i Rumia. Ale jak podkreślamy, każdy WTZ może dołączyć. Ta nowa, wyjątkowa inicjatywa - platforma sprzedażowa z rękodziełem osób  z niepełnosprawnością, powstała we współpracy z Oddziałem Pomorskim PFRON.

Inicjatywa służy nie tylko osobom tworzącym rękodzieło

Warsztaty terapii zajęciowej, poza takimi okazjami jak kiermasze, nie są miejscami dostępnymi publicznie. A to oznacza, że wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, co tam powstaje, jak różnorodna sztuka wychodzi z tych miejsc. Być może rękodzieło powstające podczas zajęć w WTZ kojarzy się komuś z drobnymi, prostymi elementami, które można zrobić “na szybko” i gdziekolwiek... jest jednak w dużym błędzie.

- To prace, które wymagają skupienia i umiejętności, a czasami także współdziałania w grupie - wyjaśnia koordynatorka projektu. - Dodajmy, że nie jest to sklep komercyjny, ponieważ 100 procent środków pozyskanych ze sprzedaży trafi do warsztatów i będzie przeznaczonych na ich działalność. Dlatego też przygotowanie platformy www.rekodzielowtz.pl trwało dłużej niż zwykłego komercyjnego sklepu. Jest to bowiem - patrząc od strony technicznej - wiele sklepów funkcjonujących w ramach jednego portalu.

Tworzą z sercem

Aldona Świderska, instruktor terapii zajęciowej w pracowni stolarskiej WTZ Łapino podkreśla, że prace, które wykonują podopieczni, są unikatowe i równie piękne jak te w galeriach handlowych, tyle że ... tańsze.

- W naszych warsztatach funkcjonuje 5 pracowni: plastyczna, ceramiczna, kuchnia dydaktyczna, stolarska, witraż. Powstają więc prace z ceramiki, drewna, obrazy, witraże - mówi instruktorka. - Warsztat obejmuje terapią 25 osób z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. To osoby bardzo sprawne manualnie. Tworzą z wielkim sercem, zatem każda z prac ma "piękną duszę".

- Do sklepu przekazaliśmy ponad 60 produktów. To są produkty unikatowe, bo jak powstanie szklany kogut, to już się drugi taki sam nie powtórzy. Prace, które tworzą uczestnicy warsztatów, często są więc jednostkowe, czasami jest ich kilka. Charakterystycznym rękodziełem z naszego warsztatu są kurki ceramiczne. Wszyscy je kojarzą z Łapinem. Bardzo popularne są kartki trójwymiarowe ręcznie robione. Mamy piękne skrzynki z drewna, ramy, gadżety świąteczne - wesołe, odpowiednie na prezenty. Są także rzeczy użytkowe, dizajnerskie np. stolik kawowy. Piękne i oryginalne są także witraże, od takich w ramach 2-metrowych do małych drobnych, jak domki, świeczniki, anioły, biżuteria. Zwykle sprzedajemy to nasze rękodzieło podczas kiermaszu w szkołach, w naszym urzędzie w Kolbudach, na zewnętrznych imprezach, teraz to niestety na razie niemożliwe. Dlatego zachęcam do obejrzenia i kupowania.

Równie niepowtarzalne prace powstają w WTZ Krzywe Koło, gm. Suchy Dąb. Tu również działa 5 pracowni.

- To pracownia plastyczna, tkacko-wikliniarska, witrażu, galanterii papierniczej, gdzie powstają też rzeczy z drewna i kuchnia dydaktyczna. W tej ostatniej nie powstaje rękodzieło, tu nasi podopieczni a jest ich 25, uczą się codziennych czynności związanych z przygotowaniem posiłków - mówi Maciej Waszczyk, psycholog w WTZ Krzywe Kolo i odpowiedzialny za obsługę sklepu. - Rękodzieło, które znajduje się w sklepie tworzone jest pod okiem naszych terapeutów. Są tam obrazy, ceramika, m.in. anioły ceramiczne, kwiaty witrażowe na gałązkach, misy, świeczniki, lustro w drewnianej ramie ozdobionej kwiatami witrażowymi, maskotki z materiału. Wszystko staramy się rzetelnie opisywać, by sklep był przyjaznym narzędziem dla kupującego.

- Zapraszamy na stronę internetową www.rekodzielowtz.pl/sklep. Można tam przejrzeć wszystkie produkty, a swoje zakupy odebrać osobiście, i przy okazji zapoznać się z przestrzenią WTZ, lub zamówić wysyłkę kurierem - dodaje koordynatorka projektu.

Rękodzieło WTZ znaleźć można również w mediach społecznościowych, na Facebooku oraz Instagramie. Adresy są równie proste do zapamiętania, jak strony internetowej. To facebook.com/RekodzieloWTZ oraz instagram.com/rekodzielowtz.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto