Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa najmu – czy zawsze możemy ją wypowiedzieć? Na pytanie odpowiada radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects

OPRAC.:
Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Umowa najmu stanowi jedną z najpopularniejszych umów w obrocie cywilnym, w szczególności na rynku nieruchomości. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. W praktyce dotyczącej umów najmu najczęściej problematyczna pozostaje kwestia jej wypowiedzenia. Kwestie wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące:

  • gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;
  • gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego;
  • gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód;
  • gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

Z kolei jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem wyłącznie w wypadkach określonych w umowie.

Przepisy dotyczące najmu lokalu

Szczególne regulacje dotyczą najmu lokalu. W tym przypadku jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Nie dotyczy to kwestii nadzwyczajnych, tj. jeżeli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jak również jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Praktyka pokazuje, iż największa problematyka związana z wypowiadaniem umów najmu (w szczególności lokali) dotyczy kwestii braku regulacji w treści umów uprawnienia do jej wypowiedzenia. W przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony, w sytuacji braku terminów umownych, możemy zastosować terminy ustawowe. Jednakże w przypadku umów zawartych na czas oznaczony, w sytuacji braku regulacji w umowie kwestii wypowiedzenia – co do zasady strony nie posiadają możliwości wypowiedzenia takiej umowy, a więc umowa ta będzie trwała aż do upływu umówionego terminu. Wyjątkiem pozostaje kwestia wypowiedzenia z przyczyn szczególnych (m.in. z uwagi na wady lokalu zagrażające zdrowiu), jak również strony w dalszym ciągu mogą rozwiązać łączący ich stosunek prawny za porozumieniem stron.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa najmu – czy zawsze możemy ją wypowiedzieć? Na pytanie odpowiada radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto