Ujęcia wody i przepompownie. Wody w gminie Pruszcz Gdański nie zabraknie

Wawrzyniec Rozenberg
Zbiorniki wody zapewniają wodę w kranach w godzinach zwiększonego rozbioru Fot. Wawrzyniec Rozenberg
W gminie Pruszcz Gdański z roku na rok przybywa domów oraz mieszkańców, którzy domagają się zdrowej wody z ujęć głębinowych, sprawnie działającej kanalizacji, oraz nowych dróg, koniecznie oświetlonych. Gminna Spółka Eksploatator zaplanowała szereg inwestycji mających na celu zaopatrzenie zwiększającej się liczby mieszkańców w wodę oraz dla zapewnienia odbioru nieczystości płynnych

Gmina Pruszcz Gdański zmienia się z roku na rok. Przybywa domów oraz budynków jednorodzinnych. Liczba mieszkańców wzrosła w ciągu roku o ponad tysiąc osób, licząc tych, którzy zdecydowali się tu zameldować i tu płacić podatki. Niestety drugie tyle mieszka w Straszynie, Borkowie, Rotmance, Juszkowie i w innych sołectwach, lecz wolą, żeby pieniądze z ich podatków trafiały do samorządów Gdańska lub innych miejscowości. Natomiast od włodarzy Gminy Pruszcz Gdański domagają się zdrowej wody z ujęć głębinowych, sprawnie działającej kanalizacji, oraz nowych dróg, koniecznie oświetlonych.

Przepompownie ścieków w Borkowie i Straszynie

Gminna Spółka Eksploatator zaplanowała szereg inwestycji mających na celu zaopatrzenie zwiększającej się liczby mieszkańców w wodę oraz dla zapewnienia odbioru nieczystości płynnych. Trwa budowa przepompowni ścieków przy ul. Kasztanowej w Borkowie. Koszt inwestycji to ponad 550 tys. zł. Ze względu na konieczność jednoczesnej przebudowy sieci energetycznej, przewidywany termin uruchomienia przepompowni to czwarty kwartał bieżącego roku.

Spółka zleciła wykonanie projektu modernizacji głównej przepompowni ścieków w Straszynie, obsługującej wyżynną część gminy. W grę wchodzi wymiana pomp, armatury i całej technologii w zlokalizowanym przy Raduni obiekcie. Koszt robót to ponad dziesięć mln zł, dlatego spółka zabiega o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Jednocześnie przy zmodernizowanej przepompowni powstanie zaprojektowany już zbiornik, który pozwoli na zwiększenie retencji, w godzinach największych napływów ścieków.

Przepompowania ścieków przy Raciborskiego

Przy ul. Raciborskiego, na granicy gminy wiejskiej i miasta Pruszcz Gdański, spółka Eksploatator wybuduje przepompownię ścieków. W tym roku ruszy budowa przepompowni ścieków oraz kolektora ciśnieniowego. Koszt inwestycji szacuje się na 9 mln zł. Obiekt ten pozwoli na odwrócenie kierunku przepływu ścieków z rejonu Rotmanki oraz zwiększy się przepustowość tego układu. Umożliwi to wykonywanie nowych podłączeń do sieci kanalizacji sanitarnej w tym rejonie.

Ciąg dalszy kanalizowania Rokitnicy

Ruszył kolejny etap kanalizowania Rokitnicy. Obecnie trwają prace nad projektem wstępnym. W czwartym etapie skanalizowane zostaną ulice: Malinowa, Łąkowa, Klubowa, Lawendowa, Tęczowa, Bałtycka, Zielona, Świerkowa, Polna, Szafirowa, Krótka, Droga Słowackiego, Jaworowa, Koralowa, Sezamkowa, Brzozowa, Spacerowa, Makowa. Inwestycja planowana jest na lata 2023 - 2026, przy dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Zabiegi te przyczynią się nie tylko do większej przepustowości układu kanalizacyjnego, co przy stale rosnącej licznie mieszkańców jest niezbędne, ale również poprawią bezpieczeństwo zachowania czystości wód Raduni – wyjaśnił Jacek Kaszubowski, prezes spółki Eksploatator.

Budowa zbiornika wody

Gmina zabiega również o odpowiednią ilość dobrej jakości wody o pożądanym ciśnieniu, dla mieszkańców wyżynnej części, która najszybciej zostaje zabudowywana. Dobiega końca budowa dodatkowego żelbetowego zbiornika wody o pojemności ponad pół miliona litrów. Obecnie montowane jest jego oprzyrządowanie. Wkrótce teren zostanie również zagospodarowany.

Zadaniem zlokalizowanego przy drodze wojewódzkiej 222 zbiornika będzie gromadzenie wody wydobytej i uzdatnionej w ujęciu w Arciszewie, na godziny największych rozbiorów. Wody może nie wystarczyć, więc już trwają prace związane z odwiertem kolejnej studni głębinowej przy tym ujęciu. W kolejnych etapach czeka rozbudowa stacji uzdatniania wody.

Zakończono prace nad wierceniem studni głębinowej przy ul. Leśnej w Rotmance. Wkrótce ruszy rozbudowa sąsiadującej z nią stacji uzdatniania wody. Projekt jest już gotowy. Spółka czeka na pozwolenie na budowę. Rozbudowa pozwoli na zwiększenie o sto procent zdolności do uzdatniania wody na tym obiekcie.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie