Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z polskiego Gimnazjum w Kowalczukach na Litwie z rewizytą w Szkole Podstawowej w Trąbkach Wielkich

Redakcja
SP Trąbki Wielkie
W ramach projektu „Lokalność, Tożsamość, Polskość” w piątek, 1 marca uczniowie z Litwy przyjechali z rewizytą do Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich.

Wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami z miejscowej szkoły rozpoczęli od zapalenia białych i czerwonych zniczy pod pomnikiem Inki w Gdańsku. Tam też poznali historię krótkiego życia Danuty Siedzikówny. Gdy przyjechali do szkoły duże wrażenie zrobił na gościach okazały budynek oraz jego otoczenie. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora szkoły, uczniów i nauczycieli, trzynastolatkowie obejrzeli szkołę i bibliotekę.

Zobacz: wybory sołtysów i członków rad sołeckich

Chciałabym uczyć się w takiej ładnej i dobrze wyposażonej szkole, tu jest bardzo miło i przyjemnie, ale jest jeden minus, tu jest bardzo dużo dzieci

– powiedziała Natalia.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z robotyki, które poprowadziła Bogusława Stykuć. - Mamy salę informatyczną, ale takich fajnych robotów nie mamy, a to jest super - dodała Dominika.

Siódmoklasiści z Litwy wraz z rówieśnikami z Trąbek Wielkich złożyli wizytę w Urzędzie Gminy, gdzie dowiedzieli się jaką rolę pełni urząd i co robi dla społeczności lokalnej.

- Nie spodziewaliśmy się, że w urzędzie możemy dostać prezenty - ze zdziwieniem stwierdziła Andżelika Spirydowicz, nauczycielka z Litwy.

Zobacz: 1. Rajd BricoMarche. Był kiermasz, poczęstunek i wyścigi samochodowe [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przy tablicy upamiętniającej 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież z wielką uwagą słuchała o wyboistej drodze do wolności. Podczas krótkiego spaceru goście poszli do Sanktuarium Matki Bożej tam ks. Bolesław Antoniów opowiedział o historii kościoła. Z wielką powagą i czciom młodzież oddała hołd pod pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich w Granicznej Wsi. Po wielu atrakcjach nadszedł czas na wyminę prezentów i pożegnanie.

Projekt przeprowadzony był w ramach programu „Lokalność, Tożsamość, Polskość”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Traugutt.org, a sfinansowany został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

ZOBACZ TEŻ: Bal karnawałowy dla dzieci niepełnosprawnych i osób starszych w Trąbkach Wielkich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto