Trening z „Mistrzami w drodze” w Pszczółkach. Praktyczne szkolenia dla młodych kierowców już w najbliższą sobotę!

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Udostępnij:
Hamowanie awaryjne, radzenie sobie w trudnych sytuacjach na drodze i wychodzenie z poślizgu. To tylko niektóre z praktycznych ćwiczeń, jakie czekać będą młodych kierowców już w najbliższą sobotę w Pszczółkach. Realizowane w ramach programu "Mistrzowie w drodze" ćwiczenia, mają na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Brawura i ryzyko najczęstszą przyczyną wypadków

W najbliższą sobotę, 27 listopada 2021 r. na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach, odbędzie się szkolenie z doskonalenia techniki jazdy w ramach programu „Mistrzowie w drodze”, skierowane do młodych kierowców. Na każdego uczestnika czekają ciekawe, niemniej trudne do wykonania zadania praktyczne. Celem szkolenia jest poprawienie bezpieczeństwa na krajowych drogach.

- Prawie każdego dnia mass media informują o kolejnych wypadkach drogowych, których uczestnikami są młodzi ludzie. Większość tych wypadków ma miejsce w nocy. Ich przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu albo niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – podaje Agata Wróblewska, rzecznik prasowy Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Najwięcej młodych osób w wyniku wypadków drogowych ginie w soboty lub niedziele. Jest to grupa osób, którą cechuje duża skłonność do brawury i ryzyka. Przyglądając się tym zdarzeniom można postawić tezę, że „młodym kierowcom” brakuje praktycznych umiejętności w prowadzeniu pojazdów w sytuacjach niebezpiecznych – dodaje.

Bezpieczna jazda na drodze

Całe przedsięwzięcie ma promować bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę. W programie udział mogą wziąć osoby, które nie ukończyły 30 lat i posiadają prawo jazdy nie dłużej niż dwa lata. To właśnie wsparcie młodych kierowców, jak zapewniają organizatorzy, jest najważniejszym aspektem projektu.

- Celem programu jest wspieranie młodych kierowców, by od początku wkroczenia na drogę mieli dużą świadomość odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa oraz pogłębienie umiejętności prowadzenia pojazdu. Stąd głównym filarem kampanii „Mistrzowie w drodze” jest praktyczne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy – podają organizatorzy.

Praktyczne ćwiczenia najbardziej efektywne

Każdy z uczestników biorący udział w programie, rozpoczyna szkolenie od przypomnienia podstaw jakimi są: pozycja za kierownicą, przygotowanie do jazdy, martwe pola w pojeździe, ćwiczenie efektywnej pracy rąk na kole kierownicy przy pokonywaniu kolejnych slalomów, poznawanie granic możliwości pojazdu i kierowcy na płycie poślizgowej, a także hamowanie awaryjne na prostej i na łuku drogi.
Jak mówią organizatorzy programu, praktyczne ćwiczenia są najbardziej efektywną formą przeprowadzania tego typu ćwiczeń:

- Najlepsze teoretyczne wykłady nie dadzą tyle, ile praktyczne ćwiczenia – mówi prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Jacek Zalewski. - Trening jazdy na specjalnie przygotowanym do tego obiekcie, w kontrolowanych warunkach, pod okiem doświadczonych instruktorów pozwala pokazać te elementy, które mają istotne znaczenie w sytuacjach drogowych. Przede wszystkich chcemy, by młodzi ludzie mieli świadomość odpowiedzialności, jaką ponoszą stając się kierowcami – dodaje.

Instruktorzy wybierali uczestników

Do współpracy przy realizacji programu zostali zaproszeni instruktorzy szkół nauki jazdy. To oni mając bezpośredni kontakt ze swoimi kursantami przekonywali ich do udziału w programie, motywując do dalszej edukacji praktycznej i teoretycznej w tym zakresie. Kursanci po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. „B”, mieli możliwość zakwalifikowania na szkolenie z techniki doskonalenia jazdy. Kolejnym etapem programu, który wyłonił uczestników szkoleń, była realizowana wspólnie z Policją kampania edukacyjna w szkołach ponadpodstawowych. Podczas zajęć wykorzystywano film edukacyjny pt. „Mistrzowie w drodze”, w którym m.in. młodzi ludzie skazani za spowodowanie wypadku opowiadają swoje historie. Intencją autorów filmu było podkreślenie, jak ważne jest kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowanie na drodze.

- Jesteśmy w Pszczółkach, byliśmy już w Kielcach, Warszawie, Międzychodzie (k. Śremu) oraz w Legnicy. Jestem przekonany, że uczestnicy treningów podniosą swoją świadomość oraz zweryfikują przekonania o swoich umiejętnościach, w taki sposób, aby nie powodować zagrożenia na drodze, a tym samym nie narażać siebie i innych - uzupełnia Jacek Zalewski.

Edukacja dla najmłodszych

Autorzy programu „Mistrzowie w drodze” nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego, dla których przygotowano szereg ciekawych materiałów edukacyjnych. Zawarto w nich informacje o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze. Ambasadorem programu jest Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy, czterokrotny rajdowy mistrz Polski, który podczas pierwszego szkolenia udzielał uczestnikom cennych wskazówek. Patronat nad programem objęli Komendant Główny Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie