Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tlenek węgla cichym zabójcą. Druhowie z OSP Pruszcz Gdański radzili, jak się przed nim ochronić [ZDJĘCIA]

Redakcja
Przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego dzisiaj druchowie z OSP Pruszcz Gdański prowadzili akcję, podczas której przestrzegali o skutkach zatrucia czadem. Strażacy-ochotnicy radzili mieszkańcom, jak zabezpieczyć się przed ulatnianiem się tlenku węgla

Cichy zabójca, bo tak nazywany jest tlenek węgla w ubiegłym roku zabił 52 osoby, a ponad 2 tys. osób zostało poszkodowanych. Do zatruć czadem dochodzi najczęściej w wyniku błędów samych mieszkańców, którzy w odpowiednim czasie nie zadbali o swoje bezpieczeństwo.

Zatykanie otworów wentylacyjnych w celu ocieplenia pomieszczeń czy nie przeprowadzanie kontroli pieców i innych urządzeń grzewczych to główne przyczyny zatruć tlenkiem węgla

- mówi Maciej Chmielewski, naczelnik OSP Pruszcz Gdański. - Niezwykle ważne jest, aby umożliwić kominiarzom czy strażakom kontrolę ciągów wentylacyjnych. Posiadają oni narzędzia, które sprawdzą czy ciąg powietrza jest odpowiedni, a to może uchronić nas przed zatruciem.

Jak rozpoznać, że zatruliśmy się czadem? Najczęściej jest to przyśpieszona praca serca, osłabienie, ból głowy, duszność, senność. W efekcie człowiek traci przytomność, co może grozić śmiercią. Niestety wydobywającego się tlenku węgla nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Jest niewidoczny, bezwonny. Jak więc możemy się przed nim ustrzec i zadbać o swoje zdrowie i życie? Strażacy odpowiadają jednogłośnie - czujka!

Czujka jest obecnie jedyną ochroną przed zatruciem się tlenkiem węgla. Czad nie ma zapachu przez co bez specjalistycznych narzędzi nie jesteśmy w stanie go wykryć

- przestrzega Maciej Chmielewski. - Dzisiaj informowaliśmy mieszkańców Pruszcza o objawach, które mogą pojawić się po zatruciu tlenkiem węgla oraz zachęcaliśmy do założenia czujki w swoich domach i mieszkaniach. To już druga taka nasza akcja w tym roku. Zainteresowanie jest duże. Ludzie są ciekawi, tego jak można zabezpieczyć się przed zatruciem czadem.

Czujkę można dostać w każdym markecie budowlanym już za kilkadziesiąt złotych. Należy ją zamontować na ścianie lub suficie w odległości 1 metra od źródła gazu. Gdy wyczuje ona ulatniający się tlenek węgla zapali się czerwona lampka i włączy się głośny alarm. Jak informują strażacy, wtedy należy otworzyć okno i jak najszybciej wyjść z domu. Nie można także zapomnieć wezwać straż pożarną, którzy sprawdzą poziom tlenku węgla.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto