Tajemnice Doliny Wierzycy

Artykuł sponsorowany
Wspólne zdjęcie uczestników spaceru przyrodniczo-edukacyjnego zrobione na terenie przystani kajakowej w Czarnocińskich Piecach.
Wspólne zdjęcie uczestników spaceru przyrodniczo-edukacyjnego zrobione na terenie przystani kajakowej w Czarnocińskich Piecach.
Jeśli lubisz jazdę rowerem lub piesze wycieczki, a przy tym poznawać przyrodę, to koniecznie musisz odkryć tajemnice Doliny Wierzycy w gminie Skarszewy.

Jest to możliwe dzięki realizowanemu przez gminę projektowi pod nazwą „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej po terenie dawnego szlaku kolejowego w kierunku Starogardu Gdańskiego”. Jego głównym celem jest wsparcie ochrony bioróżnorodności obszaru Doliny Wierzycy w drodze ukierunkowania ruchu turystycznego. Na projekt składają się roboty związane z budową na odcinku o długości 3,11 km ścieżki rowerowej z infrastrukturą towarzysząca, jak i działania edukacyjne podkreślające naturalne walory tego miejsca oraz wdrożenie aplikacji przyrodniczo-dydaktycznej dla potrzeb ścieżki.

Budowana ścieżka została poprowadzona po torowisku dawnej linii kolejowej. Ma swój początek nad Jeziorem Borówno, skąd biegnie na południe, przekracza dolinę i rzekę Wierzycę i prowadzi dalej w kierunku Starogardu Gdańskiego. Wierzyca jest lewym dopływem Wisły o długości nieco ponad 150 km. Wypływa z niewielkiego Jeziora Piotrowskiego na Pojezierzu Kaszubskim w pobliżu miejscowości Piotrowo, u podnóża najwyższej góry na pojezierzu - Wieżycy (312 m n. p. m.). Rzeka, wcinając się głęboko w krajobraz licznymi jarami i wąwozami, tworzy dolinę o charakterze podgórskim. W znacznej mierze obszar jest objęty ochroną. Na mocy dyrektywy europejskiej stanowi Obszar Natura 2000.

Wybierając się w ten rejon gminy Skarszewy, warto zacząć wycieczkę od zwiedzania Skarszew – miasteczka położonego wśród malowniczych kociewskich lasów i jezior. Początki dziejów Skarszew sięgają drugiego tysiąclecia. Skarszewy są jedynym miastem na Pomorzu Gdańskim, które swoją lokację zawdzięcza joannitom, po których obecności pozostał zamek z XIV wieku – najstarszy zabytek w okolicy. Warto wiedzieć, że w tym roku obchodzimy 700-lecie nadania prawa miejskich Skarszewom. Dom Wojewodów, Dom pod Gutenbergiem, ratusz miejski, fragmenty średniowiecznych murów obronnych, dwa kościoły - gotycki i poewangelicki - to niektóre z atrakcji skarszewskiej starówki.

Wróćmy do Doliny Wierzycy. Mieszkańcami jej lasów są m.in. daniel, bóbr europejski, wydra europejska, grzyb hubiak pospolity, bylina leniec bezpodkowiakowy, ryba boleń pospolity, kręgowiec minóg strumieniowy, a także zimorodek, dzięcioł duży czy ważka trzepla zielona. Jeśli jednak chcemy dobrze poznać przyrodę, najlepiej zrobić to z bliska korzystając przy tym z czyjejś wiedzy. W ramach opisywanego projektu stało się to realne w czerwcu, kiedy to zorganizowany został spacer przyrodniczo-edukacyjny „Tajemnice Doliny Wierzycy”, w którym wzięło udział prawie 60 osób. Wyruszono w samo południe z plaży w Borównie (2 km od centrum miasta), skąd wszyscy udali się do elektrowni wodnej w Czarnocińskich Piecach, znajdującej się w pobliżu opisywanego dawnego szlaku kolejowego. Spacer poprowadził Jakub Gołębiewski z Torunia - przyrodnik z Fundacji Wolna Wisła, a także żeglarz, flisak, podróżnik, społecznik, przyjaciel ludzi i zwierząt, który opowiadał m.in. o otaczającej nas przyrodzie i bioróżnorodności obszaru Doliny Wierzycy. W Czarnocińskich Piecach można było odpocząć na terenie powstałej niedawno przystani kajakowej skąd roztacza się piękny widok na elektrownię wodną. Nie zabrakło też wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Na koniec, po powrocie do Borówna, uczestnicy spaceru otrzymali w prezencie praktyczne zestawy w sam raz na piesze lub rowerowe wycieczki.

Zainteresowane osoby skorzystały również z serii warsztatów przeprowadzonych online. Pierwszy z nich był bardzo smaczny i został przygotowany przez Ewę i Przemka z inicjatywy kulinarnej Tkacz Towarzyski ze Szczecina. Na warsztatach plenerowych przygotowane zostało palenisko, na którym przyrządzone zostały nietypowe ogniskowe dania. Było więc gotowanie zup w żeliwnym kotle, pieczenie warzyw w dole ziemnym i podpłomyków na gorącym kamieniu. Jednym słowem ogrom inspiracji i garść gotowych pomysłów do przetestowania np. we własnym ogródku.

W czasie kolejnych warsztatów Weronika Kokot-Cołbecka - dyplomowana nauczycielka i instruktorka, wprowadziła nas w świat jogi. Zdobyta wiedza na ten temat pozwala zaprezentowane online pozycje jogi powtarzać samodzielnie i gdziekolwiek, oczywiście także w Dolinie Wierzyca. Z kolei warsztat rysunku symultanicznego pt. „Bestiariusz wierzycki” pobudził twórczą wyobraźnię i fantazję uczestników.

- Dolina Wierzycy to unikatowe miejsce ze względu na swoich mieszkańców. Dacie wiarę, że można tu spotkać Kozę co ma płetwy, latającą Cecylię, a w darni kryje się tajemniczy Śmiałek? Zapraszamy na odkrywczą wyprawę, do siedliska istot, które zachwieją pewność w realność świata, świata niczym z opowieści fantasy lub z kart średniowiecznych Bestiariuszy. Zaprowadzi nas tam uważność, wyobraźnia i szczęśliwy traf – zachęcała do udziału w warsztatach Barbara Kaczorowska, adiunkt w Katedrze Edukacji Wizualnej Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Natomiast Diana Lelonek, absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, podzieliła się z uczestnikami warsztatów online swoim doświadczeniem jak używać sztukę do mówienia o przyrodzie i jej ochronie. Uczestnicy warsztatów m.in. zobaczyli jak sztuka pozwala mówić o zmianach klimatu, problemach ekologicznych - nie tylko tych globalnych, ale przede wszystkim lokalnych.

Projekt „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej po terenie dawnego szlaku kolejowego w kierunku Starogardu Gdańskiego” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”. Wartość projektu ogółem wynosi 4 769 118,73 zł, a kwota pozyskanego przez Gminę Skarszewy dofinansowania to 2 782 042,13 zł. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2020 roku.

Aplikacja SKARSZEWY

Aplikacja jest dedykowana dla opisywanej ścieżki pieszo-rowerowej. Możesz z niej jednak korzystać w dowolnym miejscu. Mapa z przebiegiem ścieżki wskaże Ci trasę do najciekawszych miejsc w regionie i/lub pozwoli odnaleźć drogę gdy zgubisz się w gąszczu wiedziony ptasim śpiewem. Aplikacja wskaże Ci też drogę do najbliższego punktu astronomicznego i/lub noclegowego.

Stawiamy na empiryczne poznawanie przestrzeni, na edukację przez doświadczanie. Dlatego integralną częścią aplikacji jest moduł zawierający wyjątkowe okazy gatunków flory i fauny, które trudno dostrzec bezpośrednio w terenie, a które w aplikacji zobrazowaliśmy w technologii 3D.

Zaproś znajomych do wspólnej zabawy w poszukiwaniu wyjątkowych okazów. Odkryj na nowo miejsca, które wielokrotnie mijałeś, a o których historii prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

Zainstaluj aplikację wpisując nazwę SKARSZEWY w sklepie GooglePlay lub AppStore.

Zeskanuj kod QR i pobierz aplikację mobilną na swój telefon lub tablet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto