Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto plonów 2022 w gminie Cedry Wielkie. Był turniej sołectwa i koncert Małgorzaty Ostrowskiej |ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Rolnicy z gminy Cedry Wielkie spotkali się na dożynkach, by cieszyć się z tegorocznych plonów, które były całkiem okazałe. Zobaczcie fotorelację!

Święto plonów w Cedrach Wielkich

Dożynkowe uroczystości w gminie Cedry Wielkie rozpoczęły się od mszy św. w intencji rolników koncelebrowanej przez ks. biskupa Wiesława Szlachętkę w kościele parafialnym w Cedrach Wielkich. Po niej dożynkowy korowód przemaszerował w sąsiedztwo hali, gdzie kontynuowano święto plonów.

Karol Rabenda – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych słusznie zauważył, że organizowane w różnych częściach kraju dożynki – mimo że różnią się wieloma elementami – mają jedną wspólną cechę.

- Łączy je jedna ważna rzecz – podziękowania dla rolników, bez których nie da się funkcjonować. Bez rolnictwa kraj jest biedny. Praca rolników jest swego rodzaju służbą. Dzięki ich trudowi jesteśmy bezpieczni pod względem żywnościowym – mówi Karol Rabenda.

Obecny w Cedrach Wielkich senator Ryszard Świlski wielokrotnie słyszał od rolników, że tegoroczne plony okazały się wyjątkowo dobre.

- Tak dobrych zbiorów wielu z nich nie pamięta. Cieszymy się z tego faktu, ale z drugiej strony – biorąc pod uwagę to, co dzieje się za wschodnią granicą – boimy się, aby tego przysłowiowego chleba faktycznie nie zabrakło na naszych stołach. Dziś nie myślmy jeszcze o przyszłości, bawmy się – mówił Ryszard Świlski.

- Mimo zmiennej pogody plony okazały się dobre. Dzisiejszy dzień dedykowany jest rolnikom, a gmina Cedry Wielkie – tak jak sąsiedni Suchy Dąb, czy Pszczółki to przede wszystkim rolnictwo. Praca na roli – mimo mechanizacji – nie należy do łatwych. Kiedy wielu z nas odpoczywa na plaży, to rolnicy żniwują. Kiedy jesienią albo wiosną pada deszcz gospodarze pracują, a my siedzimy w domach. Dlatego chylę czoła przed nimi – dodaje Marian Cichon, starosta gdański.

Święto plonów 2022 w gminie Cedry Wielkie. Był turniej sołec...

- W tych trudnych czasach potrzebujemy nadziei i wsparcia. Dzisiejszy dzień to jednak święto, święto rolników. Gmina Cedry Wielkie to przede wszystkim rolnictwo – tak było, jest i będzie. Żniwa to wyjątkowy czas dla gospodarzy, którzy zbierają owoce swojej ciężkiej, całorocznej pracy. Korzystając z okazji raz jeszcze życzę wszystkim rolnikom, by ziemia dawała im obfite plony, a pogoda sprzyjała w czasie pracy w polu – życzy wójt Janusz Goliński.

- Dożynki to czas, kiedy dziękujemy rolnikom, ale również pszczelarzom i ogrodnikom, a więc osobom, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje jedzenia. Moi rodzice modlili się o deszcz w czasie zasiewów, a o słońce w czasie zbiorów. Nasze podziękowania dla rolników płyną z całego serca, bo doskonale zdajemy sobie sprawę jak ciężka jest praca na roli – dodaje Justyna Słowińska, przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie.

W tym roku starostami dożynek byli Mirella Browarczyk – współwłaścicielka Pasieki Miodolandia i Jacek Włodarczyk – właściciel spółki Elewator w Trutnowach.

Zabawa do późnego wieczora

Święto plonów okraszone było artystycznymi występami uczniów z gminnych szkół, konkursami i zabawami. Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczył turniej sołectw. Jego uczestnicy rywalizowali w czterech konkurencjach (wyścig skrzynek, szalona gospodyni, pożegnanie z teściową i żuławski kalosz). W tym roku bezkonkurencyjna okazała się ekipa z sołectwa Leszkowy. Zwycięzcy uhonorowani zostali „Złotym kłosem”. Miejsca na podium zajęły jeszcze sołectwa Koszwały i Trzcinisko. Z kolei w konkursie wieńców dożynkowych 1. miejsce przyznano Cedrom Małym. Nagrodę specjalną od LGD Trzy Krajobrazy dla sołectwa Trzcinisko wręczyła Prezes Emilia Grzyb.

Ukontentowani mogli być też miłośnicy dobrej muzyki, dla których wystąpiła gwiazda wieczoru – Małgorzata Ostrowska. Sama artystka na zakończenie występu podkreśliła nie tylko świetną atmosferę i wspaniałą publiczność, ale także odniosła się do uroków gminy, które na własne oczy mogła podziwiać z perspektywy Mariny w Błotniku. Jak sama wspomniała przystań żeglarska i zorganizowany rejs po Martwej Wiśle był bajeczny.

Święto plonów było też doskonałą okazją do nagrodzenie laureatów gminnego etapu wojewódzkiego konkursu „Piękna Wieś Pomorska”. Z kolei wójt Janusz Goliński wręczył również kolejne karty seniora, a przy okazji podziękował partnerom projektu.

Święto plonów 2022 w gminie Cedry Wielkie. Był turniej sołec...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto