Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świetlice szkolne są otwarte, ale tylko dla tych dzieci, których rodzice walczą z koronawirusem. Czy jest zainteresowanie?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot.pexels.com
Wraz z informacją o przejściu klas 1-3 na zdalne nauczanie Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało także jak i dla kogo mają działać szkolne świetlice. Pomimo tego, że uczniowie uczą się zdalnie, świetlice działają nadal. Jak i dla kogo funkcjonują?

- Od poniedziałku, 9 listopada 2020 r. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z wiadomością o tym, że do zdalnego nauczania dołączą klasy 1-3. Świetlice mają być dostępne dla uczniów właśnie z tych najmłodszych klas.

Jak ma wyglądać funkcjonowanie świetlic? Resort podał najważniejsze wytyczne

  • Rodzice zobowiązani są zgłosić potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
  • W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2.
  • Minimalna przestrzeń do zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli)
  • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Należy wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami/pracownikami w przestrzeniach wspólnych szkoły i stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia).

Zainteresowanie świetlicami nie jest duże

O to, czy rodzice chętnie posyłają swoje dzieci do świetlicy, zapytaliśmy Jerzego Kulkę, wiceburmistrza Pruszcza Gdańskiego.

- Zainteresowanie świetlicami w naszych szkołach nie jest duże. Świetlice otwieramy o 6.30, czynne są do 17. Zdecydowaliśmy się na takie godziny, żeby ułatwić funkcjonowanie pracującym rodzicom, w tych godzinach działają też oddziały przedszkolne w naszych szkołach. Maluchów korzystających z zajęć w świetlicy jest mało, mamy dużo wolnych miejsc. Wygląda na to, że większość rodziców zorganizowała sobie już nauczanie on-line w domu i już nie czują dodatkowej potrzeby posyłania dzieci do świetlicy – mówi włodarz.

Jak sytuacja wygląda w SP nr 4 w Pruszczu Gd.?

- W tym tygodniu nie było żadnych chętnych, pierwsze osoby będą pojawiały się w przyszłym tygodniu, będziemy mieli 3-4 uczniów. Rodzice zadeklarowali w jakich godzinach chcieliby, by ta opieka się odbywała. Z tymi uczniami będą prowadzone zajęcia. Oprócz tego będą mieli zapewnione także posiłki – mówi Paweł Biesiekierski, dyrektor pruszczańskiej „czwórki”.

Dyrektor mówi też, że w jego szkole przygotowano świetlicę on-line. Te zajęcia mają pomóc dzieciom w odrabianiu prac domowych, panie będą przygotowywały różnego typu gry, zabawy czy konkursy.
- Każdy z uczniów będzie mógł połączyć się on-line z nauczycielem w godzinach pracy świetlicy i będzie wykonywał różnego typu zadania. Ten projekt powstał głównie z myślą dzieci, których rodzice pracują zdalnie.
Do tego szkoła będzie dzielić się z uczniami klas wczesnoszkolnych lekturami, które nagrali nauczyciele. Rodzice będą mogli puszczać te nagrania swoim dzieciom np. wieczorem, przed snem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto