Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suchy Dąb: Darmowe oprogramowanie dla szkół i instytucji

Anna Gawrońska
Nadesłane
W Szkole Podstawowej w Suchym Dębie stworzono darmowe oprogramowanie dla szkół. Ruszył program pilotażowy.

Nowe oprogramowanie dla szkół ma na celu zapewnienie dzieciom możliwość korzystania z programów w pełni za darmo i legalnie.

Ważne jest również to, żeby dzieci wiedziały, że istnieją różne drogi do osiągnięcia celu. Chcieliśmy pokazać im, że sami mogą rozwiązać dany problem

- podkreślają pomysłodawcy projektu. - To, że obecnie używamy płatnych oprogramowań, to nie znaczy, że nie możemy stworzyć całkowicie darmowego.

Pomysł narodził się w 2015 roku za sprawą Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Suchym Dębie. Rodzice zauważyli, że pracownia komputerowa jest niewyposażona i nieco przestarzała, również oprogramowanie. Po rozmowach z dyrekcją szkoły podjęto inicjatywę wykorzystania darmowego systemu operacyjnego, Linuxa.

- Przygotowana została próbna wersja pakietu dla naszej szkoły. Jako podstawa służy nam Linux, który jest darmowy - mówi Przemysław Dymarkowski, inicjator projektu. - Wersja, którą zainstalowaliśmy ma wsparcie do 2020 roku, a łatki są dostępne na bieżąco. Zainstalowane zostały pakiety biurowe, pakiety edukacyjne oraz Wine, oprogramowanie umożliwiające uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla systemu Windows właśnie w środowisku Linux. Dzięki czemu mamy możliwość korzystania z każdego dostępnego oprogramowania. Przykładem takiego oprogramowania są płyty dostarczane z książkami do nauki informatyki i choć płyta taka jest wydana pod Windowsa, bez problemu działa u nas w szkole na systemie Linux.

Zobacz:Przed nami II tura wyborów w Kolbudach i w Suchym Dębie

Szkoły w Polsce na pewno na tym skorzystają. Nasza szkoła ma niewiele pieniędzy w ciągu roku na utrzymanie pracowni komputerowych, a musimy dorównać poziomowi, który jest w przeciętnym polskim domu. W dzisiejszych czasach informatyka rozwija się w bardzo szybkim tempie i komputery trzeba zmieniać co trzy, cztery lata. Nas na to nie stać

- dodaje Aleksandra Lewandowska, dyrektor szkoły w Suchym Dębie.

- Oprogramowanie jest łatwe w obsłudze, intuicyjne i bardzo podone do powszechnie obsługiwanego Windowsa. Często dzieci przychodziły do mnie i tłumaczyły, że nie mogą zrobić danego zadania w domu z powodu braku odpowiedniego programu, ponieważ trzeba za niego zapłacić. Teraz, dzieci otrzymają od nas narzędzie, w którym programy są darmowe - zaznacza Krzysztof Zyszczak, nauczyciel informatyki.

Po akceptacji ówczesnego ministra cyfryzacji Anny Streżyńskiej ruszył program pilotażowy w szkole w Suchym Dębie pod opieką Ministerstwa Cyfryzacji. Obecnie zakończył się pierwszy etap wdrożenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, w ramach której polskie szkoły mają uzyskać dostęp do szybkiego i bezpłatnego internetu. Przygotowywana jest informacja odnośnie oprogramowania, które może być instalowane.

Zobacz:Dzień Wszystkich Świętych na cmentarzach

Oprogramowanie wraz z programami ma być w pełni darmowe. Nauczyciele wraz z uczniami będą mogli go używać. W przyszłości ma zostać rozesłana informacja dla dyrektorów szkół w całej Polsce o dostępności takiego oprogramowania i możliwości korzystania z niego.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto