Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straszyn: Tuwimowa mowa. Młodzież dla dzieci w kulturalnej sieci - przygotowują spektakl i uczą się zarządzać projektem [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Uczyli się zarządzać projektem kulturalnym. Poznali tajniki scenografii, reżyserii i aktorstwa. W ciągu miesiąca stworzyli spektakl dla swoich młodszych kolegów z przedszkola. Jego premiera 15 października w OKSiBP w Cieplewie o godz. 17.30. wstęp wolny. Wszystko to dzięki grantowi, który zdobyła Mediateka w Straszynie na projekt "Tuwimowa mowa. Młodzież dla dzieci w kulturalnej sieci".

Mediateka w Straszynie zdobyła grant z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku i zaprosiła do partnerstwa straszyńską szkołę podstawową.

- Projekt skierowany jest do uczniów klas od VI do VIII - mówi Grażyna Goszczyńska, kierownik Mediateki w Straszynie. - Miało w nim wziąć udział 20 osób, ale okazało się, że na pierwsze spotkanie przyszło 36 osób. Skoro młodzież była chętna zdecydowaliśmy, że wszystkich przyjmiemy.

zobacz także: Dzien Edukacji Narodowej w SP nr 3 w Pruszczu - występy, nagrody dla nauczycieli

W projekcie bierze też udział dwóch nauczycieli ze szkoły, którzy są uczestnikami i dwóch animatorów, w tym koordynatorka projektu Izabela Papała. Młodzież ma przygotować spektakl dla przedszkolaków z przedszkola im. Juliana Tuwima w Straszynie. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy uczyli się zasad zarządzania projektem kulturalnym. Kolejne warsztaty ze scenopisu poprowadził pisarz i twórca scenariuszy Daniel Odija, z kostiumów i scenografii - Zuzanna Kraszewska, warsztaty aktorskie i reżyserskie prowadzi aktor, reżyser, twórca Teatru Barnaby Marcin Marzec.

Młodzi ludzie stworzyli scenariusz, przyznali role, szkolili swój warsztat reżyserski i aktorski. Nad wszystkim czuwa wybrany spośród uczestników super producent - 14-letnia Zosia.

- Podoba mi się to, co robię, chociaż to bardzo odpowiedzialne. Muszę być na każdym spotkaniu, bo jestem łącznikiem pomiędzy wszystkimi grupami. Muszę wiedzieć, co się dzieje, na jakim są etapie, przypominać o tym, co trzeba zrobić, gdzie być - mówi Zosia Danke, super producent. - Zapisałam się na warsztaty pisania scenariusza, reżyserii i scenografii. Miałam już do czynienia z pisaniem scenariusza i reżyserią. Pisałam w szkole dla klasy.

Cieszę się, że przyszłam na te zajęcia. Najbardziej podoba mi się reżyseria i praca z panem Marcinem. Podziwiam w nim taką kreatywność, odejście od tematu. Jest bardzo ekspresyjny i pozwala patrzeć na niektóre sprawy inaczej. Mam nadzieję, że po zakończeniu projektu będę bardziej doświadczona i wystawię te swoje rzeczy.

czytaj także:Mieszkańcy Pruszcza i okolic dowiedzieli się jak będzie działał pomorski bilet zintegrowany Fala

- Zamierzeniem projektu „Tuwimowa mowa. Młodzież dla dzieci w kulturalnej sieci.” jest pokazanie młodzieży jak się tworzy i realizuje projekt kulturalny - mówi Wioletta Toruńczak, animator kultury z Mediateki. - W tym konkretnym przypadku zaproponowaliśmy stworzenie spektaklu teatralnego, gdzie twórcami są uczestnicy projektu, a odbiorcami dzieci przedszkolne. Odgórnie ustaliliśmy tytuł, budżet oraz konkretny plan warsztatów, a jako metodę prowadzenia zajęć przez wykonawców zaproponowaliśmy podejście z elementami coachingu zespołowego.

Zależy nam na tym, aby od samego początku młodzież utożsamiała się z celem, by w jak największym stopniu to ona miała wpływ na efekt końcowy, jakim będzie wystawienie spektaklu dla dzieci przedszkolnych. Istotne są również kompetencje nabywane w trakcie pracy w zespołach z animatorami kultury i nauczycielami.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto