Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starostwo ma się zająć wrakami

Joanna Łabasiewicz
Starostwo powiatowe będzie musiało odholować auta i prowadzić dla nich parking strzeżony
Starostwo powiatowe będzie musiało odholować auta i prowadzić dla nich parking strzeżony fot. archiwum straży gminnej gm. pruszcz gd.
W sierpniu wchodzą w życie nowe przepisy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nimi starostwo będzie miało dodatkowe zadania. W jego gestii znajdzie się m.in. prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych, odholowywanie aut, które utrudniają ruch, zagrażają bezpieczeństwu użytkowników dróg, są pozostawione w miejscu dla inwalidów. Z kolei Rada Powiatu będzie zobowiązana ustalić opłaty za usuwanie i przechowywanie pojazdów na swoim obszarze, przy uwzględnieniu maksymalnych ustawowych stawek za poszczególne czynności.

Rada Powiatu będzie zobowiązana do corocznego ustalania wysokości stawek za czynności związane z holowaniem i parkowaniem pojazdu, z zachowaniem maksymalnych stawek określonych w przepisach. W powiecie gdańskim do roku 2013 rewolucyjnych zmian jednak nie będzie. Do tego czasu będzie bowiem obowiązywać umowa zawarta z przedsiębiorcą, który świadczy wspomniane usługi na rzecz starostwa.

- Pojazd usunięty z drogi zawsze jest umieszczany na parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia przez właściciela opłat za jego usunięcie i przechowywanie - wyjaśnia Anna Petter, naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim. - O przepadku pojazdu na rzecz powiatu może, na wniosek starosty, orzekać tylko sąd. Procedura wymaga od nas, abyśmy najpierw ustalili właściciela pojazdu i zawiadomili go o możliwości odbioru samochodu z parkingu. Jeśli nie stawi się na nasze wezwanie i nie odbierze samochodu w ciągu trzech miesięcy, starosta występuje z wnioskiem do sądu o jego przepadek. Koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi właściciel. Starosta wydaje decyzję o uiszczeniu tych kosztów.

W sprawach prowadzonych przez nas do tej pory jedynie w dwóch przypadkach nie ustalono właściciela pojazdu. Do tej pory starosta gdański wystąpił z 50 wnioskami o przepadek aut. W niektórych sprawach urzędnicy czekają na odpowiedź od listopada ub.r., a w toku jest 30 kolejnych.
- Jeżeli ktoś przez kilka miesięcy nie interesuje się swoim samochodem, to znaczy, że chyba nie chce go odzyskać - mówi Anna Petter. - Niewiele osób odpowiada na nasze wezwania. Często porzucenie samochodu traktowane jest jako sposób na darmowe pozbycie się niechcianego pojazdu. Tymczasem nowe przepisy obciążają samorząd, zarówno finansowo, jak i pod względem pracy, którą dodatkowo należy wykonać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto