Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot wspiera opiekunów osób niesamodzielnych. System wsparcia koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

MATERIAŁY PRASOWE
Jak uzyskać wsparcie jako opiekun osoby niepełnosprawnej lub niesamodzielnej? Do kogo się zwrócić w Sopocie, gdzie szukać pomocy? Opieka nad osobą wymagającą pomocy wymaga dużo sił nie tylko fizycznych, ale i vywa dużym obciążeniem psychicznym. Miasto Sopot w sposób szczególny troszczy się o osoby niesamodzielne i samotne. Sopocki system wsparcia koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, który zatrudnia m.in. pracowników socjalnych, psychologów, prawników a część zadań, np. usługi opiekuńcze zleca organizacjom pozarządowym, ponosząc koszty ich realizacji.

W zależności od stanu zdrowia, osoby, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu, mogą skorzystać ze wsparcia opiekunki środowiskowej, która odwiedza je w domu, ze wsparcia dziennego w Dziennym Domu Pobytu lub Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób z demencją.

Osobom, które wymagają całodobowej opieki, Miasto zapewnia pobyt w domu pomocy społecznej. Już jesienią tego roku pierwszych pacjentów planuje przyjąć budowane w Sopocie Centrum Opieki Geriatrycznej – wielospecjalistyczny ośrodek geriatryczno – rehabilitacyjny.
W celu wzmocnienia bezpieczeństwa osób niesamodzielnych, od października 2012 Miasto Sopot zapewnia najbardziej potrzebującym osobom bezpłatną teleopiekę – systemy przywoławcze. Osoby, które potrzebują dodatkowego wsparcia mogą liczyć również na pomoc prawną oraz wizytę psychologa u siebie w domu. Osobom najbardziej potrzebującym, samotnym i niesamodzielnym sopocki MOPS za pośrednictwem Caritas zapewnia dowóz ciepłego posiłku do domu, dofinansowując to zadanie.

- Coraz liczniejszą grupę stanowią osoby w podeszłym wieku, które wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego pojawiają się nowe inicjatywy skierowane do osób niesamodzielnych a także ich opiekunów – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Najczęściej jest to najbliższa rodzina, która również potrzebuje wzmocnienia i wsparcia w wypełnianiu swojej trudnej roli. Opiekunowie domowi często izolują się od społeczeństwa, wstydzą się przyznać, że potrzebują wsparcia i pomocy, sami zmagają się z chorobą czy niesprawnością swojego bliskiego. Większość osób niesamodzielnych wymaga stałej obecności opiekuna, pielęgnacji i konieczności stałego czuwania nad jego bezpieczeństwem, co często prowadzi do przewlekłego zmęczenia i wypalenia opiekuna. W celu poprawy jakości życia, zarówno chorego, jak i jego opiekuna, niezbędne jest czasowe odciążenie w sprawowaniu bezpośredniej opieki domowej. Taką możliwość daje opieka wytchnieniowa oferowana w Sopocie w formie dziennej oraz całodobowej.

Całodobowa opieka wytchnieniowa została uruchomiona w ubiegłym roku w Domu Pomocy Społecznej. Dla osób potrzebujących takiej formy wsparcia przygotowany został dwuosobowy pokój z łazienką. Pomieszczenia są kompleksowo wyposażone i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Opieka wytchnieniowa polega na zapewnieniu opieki osobie z niepełnosprawnością na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe, konieczność załatwienia codziennych spraw lub po prostu potrzebę odpoczynku. W czasie, gdy opiekun ma chwilę wytchnienia, podopiecznym w DPS-ie zajmują się specjaliści: opiekunka, pielęgniarka, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy i pracownicy socjalni.

Natomiast w Środowiskowym Domu Samopomocy – Ośrodku Adaptacyjnym MOPS Sopot uruchomione zostały miejsca dziennej opieki wytchnieniowej. Usługi te świadczone są w godzinach funkcjonowania Ośrodka, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. W tym czasie podopiecznym zajmuje się wykwalifikowany opiekun, który zapewnia pielęgnację w podstawowym zakresie. Ośrodek oferuje również wyżywienie oraz terapię zajęciową dostosowaną do możliwości osoby, która objęta jest wsparciem.

Z opieki wytchnieniowej skorzystać mogą członkowie rodzin lub osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub posiadające zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Opiekunowie, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad osobami niesamodzielnymi mogą również skorzystać z dodatkowego indywidualnego wsparcia psychologa w miejscu zamieszkania.

- Osoba, która musi się zmierzyć z opieką nad niesamodzielnym krewnym często ma wiele pytań i wątpliwości. Stoi przed dylematem jak przeorganizować codzienne życie aby zapewnić właściwą opiekę. Nie wie gdzie szukać pomocy, jak pielęgnować osobę leżącą, jak dostosować mieszkanie do potrzeb osoby niesamodzielnej. Dlatego uruchomiliśmy w MOPS-ie Telefon Wsparcia Opiekuna – mówi Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora.

Pod numerem (58) 341-83-18, w środy w godz. 10.00-13.00 dyżuruje psycholog, z którym można porozmawiać na ważne dla opiekunów tematy, otrzymać kompleksowe informacje o różnych formach wsparcia a także pomoc psychologiczną.

Szczegółowe informacje na temat opieki wytchnieniowej oraz innych form wsparcia osób starszych, niesamodzielnych i ich opiekunów można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społeczne w Sopocie w Sekcji ds. Usług Opiekuńczych, tel. 58 551 17 10 wew. 232.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto