Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Składki ZUS można dziedziczyć. Sprawdź jaki i kto może je odziedziczyć!

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
pixabay
Składki zgromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, tak jak i te w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone. Prawo do nich mają małżonek zmarłego, wskazane osoby lub spadkobiercy. Sprawdź, których stawek to dotyczy i jak je odziedziczyć?

Które składki można dziedziczyć?

Dziedziczyć można składki zgromadzone w II filarze. Dotyczy to zarówno środków z subkonta w ZUS, jak i tych zebranych na koncie w OFE. Zasady dziedziczenia tych składek są takie same.

- W pierwszej kolejności dziedziczy małżonek - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS. - Jeśli małżonkowie pozostawiali w ustawowej wspólności majątkowej to ma on prawo do połowy środków zgromadzonych w trakcie małżeństwa. Środki z subkonta w ZUS trafią na subkonto współmałżonka, zaś te z rachunku OFE na jego rachunek w OFE. W obydwu przypadkach pieniądze zostaną doliczone do zgromadzonych składek i w ten sposób powiększą przyszłą emeryturę.

Kto może dziedziczyć?

O dziedziczenie składek mogą ubiegać się również byli małżonkowie, o ile do rozwodu pozostawali w ustawowej wspólności majątkowej. Jeżeli zmarły ubezpieczony w II filarze nie zawarł małżeństwa to wszystkie środki będą wypłacone uposażonym lub spadkobiercom.

- Kolejna grupa to uposażeni. Wskazuje ich, jak i proporcje w jakich otrzymają wypłatę środków sam ubezpieczony - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński. - Nie muszą to być członkowie jego rodziny. Otrzymają oni wypłatę bezpośrednio. Uposażony małżonek może jednak przekazać środki na swoje subkonto w ZUS lub konto w OFE.

Jakie są wymogi?

Aby ubiegać się o wypłatę środków trzeba dostarczyć odpis aktu zgonu, odpis aktu małżeństwa, a także dyspozycję wypłaty transferowej lub bezpośredniej. W przypadku rozwodu potrzebny będzie także dokument znoszący ustawową wspólność majątkową.

- Gdy zmarły nie wskazał uposażonych trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe co do części środków, które nie zostały wypłacone małżonkowi. Dlatego, żeby oszczędzić bliskim formalności, warto wcześniej wskazać uposażonych - mówi rzecznik ZUS. - Dziedziczenie składek to prawo i dlatego na uposażonych lub ich spadkobiercach spoczywa obowiązek powiadomienia o śmierci bliskiego i przedstawienia niezbędnych dokumentów.

Składki można dziedziczyć tylko wtedy, gdy ubezpieczony zmarł przed przyznaniem emerytury. Składki zgromadzone w I filarze nie mogą być dziedziczone. Po śmierci ubezpieczonego pozostają one w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i będą z nich pokrywane wypłaty dla innych emerytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto