Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serię zainauguruje album grupy Baszta

red.
materiały prasowe
Już 28 listopada br. światło sklepowych witryn ujrzy płyta trójmiejskiej formacji BASZTA, laureata festiwalu Jazz nad Odrą ’77. Płyta zawiera 19 nagrań – 10 studyjnych i 9 koncertowych – zarejestrowanych w latach 1976-78, zremasterowanych przez Piotra Madziara. Tym to sposobem zainaugurowane zostanie przedsięwzięcie Polskiego Radia w Gdańsku oraz firmy Soliton pt. „Swingujące 3-miasto”, którego zadaniem będzie przypomnienie melomanom najciekawszych zespołów i solistów działających w latach gdy Trójmiasto nadawało ton polskiej muzyce jazzowej i rockowej.

Mówiąc o historii i dokonaniach polskiego jazzu zazwyczaj zapomina się o Trójmieście, tymczasem, tak jak w przypadku big-beatu i rocka, przez wiele lat właśnie ono nadawało ton tej muzyce. To tutaj odbyły się pierwsze festiwale, z których wykluło się „Jazz Jamboree”. To tutaj objawiły się talenty tej miary co: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Ryszard Kruza, Jerzy Sapiejewski, Bogdan Skawina, Jerzy Lisewski, bracia Nadolscy, Marianna Wróblewska, Jerzy Główczewski i wielu, wielu innych. To tutaj działały formacje: Flamingo, Jazz Players, Rama 111, Baszta, Antiquintet. Aż nadto wymownym jest fakt, że w latach 1964-80 trójmiejscy muzycy aż 22-krotnie zdobywali nagrody festiwalu :Jazz nad Odrą”. Nie mniej imponujący jest dorobek naszej estrady, bo przecież tutaj powstały grupy: Rhythm & Blues, Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary). Tutaj zrodził się ruch Muzyki Młodej Generacji, którym przewodziło m.in. Kombi, Cytrus, Mietek Blues Band. Tutaj pierwsze kroki stawiali: Halina Frąckowiak, Tadeusz Chyła, Ryszard Poznakowski, Janusz Koman, Tadeusz Karmazyn, Rudi Schuberth, Maciek Dzierżawski, o Wałach Jagiellońskich nie wspominając.

Seria wydawnicza „Swingujące 3-miasto” ma choć po części przywrócić pamięć o tamtej muzyce, sukcesach i czasach, których już nie ma. Jest to o tyle ważne, że w czasach absolutnej komercjalizacji mediów i fonografii setki wspaniałych nagrań znajdujących się w archiwach radiowych i prywatnych, które z przyczyn pozaartystycznych nigdy nie trafiły na płyty, nie ma praktycznie szans by cieszyć nasze uszy. To ważne, bo na całym świecie zainteresowanie muzyką sprzed lat stale rośnie, a u nas się o niej po ludzku nie pamięta.

Serię „Swingujące 3-miasto” inauguruje płyta zespołu BASZTA cenionej w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku działającego przy klubie „Żak” w Gdańsku, który mimo sporej popularności i znaczących sukcesów (Jazz nad Odrą 77) na swą pierwszą płytę musiał czekać aż 35 lat. W zespole tym pierwsze zawodowe kroki stawiali m.in.: saksofonista Jerzy Główczewski obecnie wykładający na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach; śpiewający gitarzysta Leszek Dranicki mający na swym koncie kilka autorskich płyt, członek legendarnej formacji Krzak, i Edward „Woitek” Kolczyński trębacz, kompozytor i aranżer, występujący i wykładający przeważnie w Szwajcarii i Niemczech.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto