Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z powiatu gdańskiego wśród laureatów wojewódzkiej Olimpiady „Senior Obywatel”!

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Urząd Marszałkowski w Gdańsku
Jak podkreślają seniorzy, jest to taka inicjatywa, która pobudza ich do działania i poszerzania wiedzy. Dostarcza emocji i przyjemności. Wśród laureatów wojewódzkiej Olimpiady „Senior Obywatel” znaleźli się mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego i to w samej czołówce.

Laureaci olimpiady "Senior Obywatel"

Celem tego konkursu jest pogłębianie wiedzy obywatelskiej seniorów na temat Konstytucji RP i innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki obywatelskie. Wśród tegorocznych uczestników olimpiady było liczne grono seniorów z Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego. Wielu z nich znalazło się w ścisłej czołówce nagrodzonych. Podczas uroczystej gali, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Agnieszka Kapała-Sokalska – członkini zarządu województwa pomorskiego wręczyli nagrody laureatom III edycji Olimpiady „Senior Obywatel”.

Trzy równorzędne pierwsze miejsca i puchary Marszałka Województwa Pomorskiego zdobyli: Krystyna Szulc z Pruszcza Gdańskiego, Barbara Warmińska z Pruszcza Gdańskiego i Zygmunt Frąckiewicz ze Straszyna. Drugie miejsce ex-aequo z przedstawicielami innych powiatów (było 10 drugich miejsc) zajęli: Czesława Dębowska z Rotmanki, Jerzy Chmiel z Rotmanki, Joanna Michmiel z Pruszcza Gdańskiego i Krystyna Siermińska z Pszczółek. Trzecie miejsce ex-aequo z przedstawicielami innych powiatów (było 15 trzecich miejsc) zajęła: Barbara Bistram z Pruszcza Gdańskiego.

Pobudza seniorów do działania

Jak podkreślają seniorzy laureaci, jest to taka inicjatywa, która pobudza ich do działania i poszerzania wiedzy. Uczestnicy olimpiady musieli wykazać się sporą wiedzą. Mogli ją czerpać z materiałów edukacyjnych, które otrzymali, z wykładów, w których on-line brali udział, informacji o niektórych zagadnieniach musieli sami wyszukać.

- Zadowolona jestem z udziału w olimpiadzie - mówi Krystyna Szulc z Pruszcza Gdańskiego, emerytowana nauczycielka. - Bardzo lubię się sprawdzać. To taka korzyść przyjemnościowa - śmieje się laureatka. - To jest to, co każdy z nas powinien robić - mieć możliwość poszerzania wiedzy. Startuję w olimpiadzie od drugiej edycji, czyli od 2019 roku. Wówczas mieliśmy bezpośrednie wykłady, teraz ze względu na pandemię - online. Ale zawsze to cenne spotkania, z ciekawymi ludźmi, ekspertami. W końcu celem tego konkursu jest wzrost świadomości obywatelskiej wśród seniorów. Korzystam z tego, chociaż przyznaję, że dużo rzeczy pamiętam. Chciałabym, że w etapie powiatowym było nas więcej startujących. Namawiam tych, którzy obawiają się, że wypadną źle do wzięcia udziału. To bardzo ciekawe i bardzo fajne. Poszukać, poszperać, a później sprawdzić, jak się wypadnie. To są emocje. A seniorzy lubią się emocjonować i cieszyć się z sukcesów.

Jak dodaje pruszczanka, dla seniorów ważne jest też doskonalenie pamięci.

- Ci olimpijczycy, którzy startowali w pierwszej olimpiadzie, utworzyli Klub Olimpijczyka w Gdańsku. My z Pruszcza też do niego należymy - dodaje pani Krystyna. - To są takie ciekawe spotkania, podczas których nawiązują się nowe znajomości, ale są też wizyty w różnych miejscach kultury, czy to w sądzie. Nasza pruszczańska Rada Seniorów też przyjmowała tę grupę olimpijczyków u nas w Pruszczu na Faktorii. Wspomniałam im też o Domu Wiedemanna, bo widzą ten budynek jak przejeżdżają autobusem i bardzo ich zaciekawił. Na pewno jeszcze do nas przyjadą, żeby go zobaczyć.

Seniorzy, uczestnicy olimpiady dopingują się nawzajem.

- Mnie dopingowała koleżanka Elżbieta Barbara Warmińska, ona też zdobyła ex-aequo pierwsze miejsce - dodaje seniorka z Pruszcza. - W ubiegłym roku był jeszcze etap ogólnopolski. Gdańsk wypadł bardzo dobrze. Tam mieliśmy pierwsze miejsce i kilka miejsc drugich. Zajęłam drugie miejsce ex-aequo. Nagrodą był wyjazd do Brukseli. Jeszcze nie doszedł do skutku, bo pandemia go opóźnia. Ale mam nadzieję, że może w przyszłym roku już dojdzie do skutku.

Z paniami na podium stanął pan Zygmunt ze Straszyna.
- Jestem człowiekiem aktywnym, Do olimpiady namówiła mnie koleżanka. Z chęcią przystąpiłem, bo uważam, że to zawsze umysł ćwiczy - mówił nam po wygraniu etapu powiatowego Zygmunt Frąckiewicz ze Straszyna.

- Jestem pokoleniem, które bardzo dużo pamięta - dodaje z uśmiechem pan Zygmunt. Część z przekazów rodzinnych, np. okres wojenny. Znam okres stalinowski, przeżyłem przemiany ustrojowe. Szybko kojarzę fakty. Zawsze swoim dzieciom mówię, że w pewnym sensie jestem taką kopalnią wiedzy i korzystajcie z tego, póki możecie. Mnie rodzice też wiele przekazali. Przede wszystkim patriotyzm do własnego kraju. Zwracam na to dużą uwagę.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto