Rząd luzuje obostrzenia! Maseczki nie będą obowiązkowe na świeżym powietrzu. Od kiedy?

RED

Wideo

Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Ale luzowanie obostrzeń w tym zakresie będzie tylko czasowe i ma obowiązywać na razie do 5 czerwca. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w czwartek, 6 maja.

Rząd luzuje obostrzenia w sprawie maseczek

Od dnia 15 maja do 5 czerwca nie będzie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. To jeden z kluczowych zapisów opublikowanego w czwartek, 6 maja, rządowego rozporządzenia w sprawie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

W dokumencie wprost napisano, że „od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1 (nakaz zasłania ust i nosa maseczką – przyp. Red.), nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu”.

To jednak nie oznacza, że maseczki całkiem znikną. Lista miejsc, w których wciąż będą konieczne jest długa, to m.in. transport publiczny, drogi, place, cmentarze, promenady, bulwary, zakłady pracy, budynki użyteczności publicznej, w tym szkoły czy banki, a także obiekty handlowe. Nakaz noszenia maseczek w tych przestrzeniach przedłużono do 6 czerwca.

Nakaz noszenia maseczek obowiązuje do 6 czerwca:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego
  • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
  • na terenie nieruchomości wspólnych
  • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej,
  • w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
  • w obiektach handlowych lub usługowych
Od kilkunastu dni spada liczba nowych zakażeń w woj. śląskim. Są już miejsca w woj. śląskim, w których wskaźnik zakażeń jest już na tyle niski - że oznaczane są jako tzw. "zielone strefy" na mapach Piotra Tarnowskiego!

W czwartek 6 maja, w Śląskiem mieliśmy 6 431 nowych przypadków koronawirusa - porównując dzisiejszy wynik z tym sprzed tygodnia, to nowych zakażeń jest o ok. 24 proc. mniej! Niestety, liczba zgonów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie - ostatniej doby na COVID-19 zmarło w regionie 86 osób. 

[przycisk_galeria]

Strefy koronawirusowe wg. wskaźnika zakażeń [wg. mapy autorstwa Piotra Tarnowskiego]:
zielona - od 2-10 nowych przypadków zakażeń [7 dni na 100 tys. mieszkańców]żółta - od 10-25 nowych przypadków zakażeń [7 dni na 100 tys. mieszkańców]czerwona - od 25-50 nowych przypadków zakażeń [7 dni na 100 tys. mieszkańców]fioletowa - od 50-70 nowych przypadków zakażeń [7 dni na 100 tys. mieszkańców]czarna - powyżej 70 nowych przypadków zakażeń [7 dni na 100 tys. mieszkańców]

Sprawdź, w której strefie jest twoje miasto/powiat. Gdzie zakażeń jest już najmniej? Kliknij w następne zdjęcie >>>

Tworząc plansze braliśmy pod uwagę wskaźnik „średnia liczba potwierdzonych zakażeń z 7 dni na 100 tys. mieszkańców" z mapy autorstwa Piotra Tarnowskiego.

Pandemia koronawirusa. Mamy już "zielone" strefy w Śląskiem!...

Materiał oryginalny: Rząd luzuje obostrzenia! Maseczki nie będą obowiązkowe na świeżym powietrzu. Od kiedy? - Katowice Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie