Rusza Budżet Obywatelski w gminie Kolbudy. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
To pierwszy w historii gminy Kolbudy Budżet Obywatelski. Od dziś (15.06.2021 r.) do 14 lipca br. mieszkańcy za pomocą specjalnej platformy elektronicznej mogą zgłaszać swoje projekty. Po weryfikacji odbędzie się głosowanie na zakwalifikowane projekty. Ogłoszenie wyników nastąpi 27 września. Zrealizowanych może zostać sześć - siedem projektów!

Budżet Obywatelski w gminie Kolbudy

Na inaugurację łączna kwota na inwestycje zgłoszone przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego wyniesie do 510 000 zł. Maksymalna wartość jednego projektu inwestycyjnego nie będzie mogła natomiast przekroczyć kwoty 115 000 zł. Na realizację liczyć będą mogły te projekty, które w głosowaniu otrzymają największe poparcie mieszkańców.

Uruchomiona została specjalna platforma elektroniczna, za pośrednictwem której mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty. Na stronie głównej serwisu kolbudy.pl jest dedykowany kafel, który przekierowuje do portalu poświęconego BO. KLIKNIJ TUTAJ

- Portal dedykowany budżetowi jest intuicyjny – mówi Andrzej Chruścicki, wójt gminy Kolbudy. – Za jego pośrednictwem od 15 czerwca można zgłaszać wnioski. Znajdziemy tam wiele informacji na temat zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego, harmonogramu prac związanych z oceną projektów czy samym głosowaniem nad zakwalifikowanymi wnioskami. Za pośrednictwem nowej platformy będziemy też oczywiście mogli głosować na poszczególne projekty zgłoszone przez mieszkańców.

Regulamin dopuszcza również możliwość tradycyjnego składania wniosków oraz głosowania. Stosowne formularze pobrać będzie można w Punkcie obsługi Klienta Urzędu Gminy Kolbudy.

Sprawdzą, czy realizacja jest możliwa

Merytorycznej oceny złożonych przez mieszkańców projektów dokona Zespół Konsultacyjny. W jego skład wejdzie 2 przedstawicieli wójta, 2 przedstawicieli Rady Gminy Kolbudy i 2 przedstawicieli sołectw. Zanim ogłoszona zostanie lista projektów dopuszczonych do głosowania, zespół oceni czy realizacja zgłoszonego zadania jest możliwa pod względem finansowym, budowlanym lub czy pomysł mieszkańców „wpisuje się” w miejscowe plany zagospodarowania.   

Każdy z mieszkańców dysponował będzie trzema głosami. Przy czym na jeden projekt będzie można oddać tylko jeden głos. Kolejność projektów przewidzianych do realizacji ustalana będzie na podstawie liczby oddanych głosów aż do wyczerpania środków. Zgodnie z regulaminem z jednej miejscowości będzie mógł być wyłoniony do realizacji tylko jeden projekt.

- Dysponując trzema głosami mieszkaniec będzie mógł zagłosować na projekt w swojej okolicy, ale także wesprzeć wniosek dotyczący innej wsi  – mówi wójt Andrzej Chruścicki. – W ten sposób miejscowościom, które mają mniej mieszkańców łatwiej będzie uzyskać liczbę głosów, która umożliwi realizację projektu. 

Głosowanie nad dopuszczonymi projektami odbywać się będzie w terminie 8-22 września. Prowadzone będzie za pomocą platformy elektronicznej Budżetu Obywatelskiego. Regulamin dopuszcza również możliwość oddania głosu w sposób tradycyjny na kartach do głosowania, które dostępne będą w urzędzie. Zwycięskie, zakwalifikowane do realizacji projekty ogłoszone zostaną 27 września.

Wyłonione w drodze głosowania inwestycje będą zrealizowane przez gminę Kolbudy w kolejnym roku budżetowym.

- Zakładam, że przy kwocie około 510 tysięcy złotych w jednej edycji Budżetu Obywatelskiego uda się zrealizować sześć, a może nawet siedem projektów, które będą pomysłem mieszkańców i które służyły będą lokalnej społeczności.  – mówi wójt Andrzej Chruścicki.

Aktualnie mieszkańcy dysponują środkami z Funduszu sołeckiego. W roku minionym miejscowości gminy Kolbudy wydały ponad 674 tysiące złotych, z czego większość wykorzystano na inwestycje. Budżet Obywatelski stanowił będzie dodatkową pulę środków, o wydatkowaniu których bezpośrednio decydować będą mieszkańcy.

- Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu wzrosną kwoty, którymi dysponować będą mieszkańcy sołectw – mówi wójt. – Do Funduszu sołeckiego dołączy Budżet Obywatelski. Mieszkańcy nabędą dodatkowe możliwości decydowania o tym, jak chcieliby wykorzystać te środki. Zyskają większe możliwości w zakresie partycypacji społecznej, czyli bezpośredniego uczestnictwa w podejmowaniu ważnych dla lokalnych społeczności decyzji. 

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie