Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusocin. Marcin P. nie płaci za dworek

Agata Cymanowska
fot. A. Cymanowska
Jeśli właściciele nie wywiążą się z umowy, gmina Pruszcz Gd. będzie zabiegać o odzyskanie zabytku

Marcin i Katarzyna P., właściciele Amber Gold nie zapłacili za użytkowanie wieczyste zespołu dworsko-parkowego w Rusocinie. Termin uiszczenia rocznej opłaty minął z końcem marca, a na konto gminy dotychczas nie wpłynęła wymagana kwota. Jak dowiedzieliśmy się w gminie, od końca ubiegłego roku z nowymi właścicielami zespołu dworsko-pałacowego i ich pełnomocnikiem nie ma kontaktu.

Now właściciele bywają w dworku rzadko

- Analizujemy sprawę z radcami prawnymi. Rozpoczynamy procedurę związaną z egzekwowaniem zapisów umowy. Najpierw wystąpimy do pełnomocnika właścicieli o wywiązanie się z umowy poprzez uiszczenie zaległych należności, a jeśli to nie poskutkuje, wykorzystamy inne zapisy zawarte w umowie i będziemy dążyć do jej rozwiązania - mówi Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

Dziewiętnastowieczny, zabytkowy dworek z pięknym parkiem w Rusocinie od lat popada w ruinę. Gdy po kilku nieudanych przetargach, udało się w czerwcu ubiegłego roku znaleźć nabywcę, który zadeklarował, że zapłaci nawet więcej niż oczekiwała gmina, wydawało się, że ten jeden z najcenniejszych zabytków wiejskiej architektury na Pomorzu odzyska dawny blask. Ostatecznie na konto gminy z 6,5 mln zł [cena wywoławcza 5,15 mln zł] wpłynęło ok. 1,6 mln zł. Późną jesienią, już po wybuchu afery Amber Gold, wykonano pierwsze prace zabezpieczające dwór. I na tym się skończyło.

- We wtorek byli tam elektrycy, coś robili przy transformatorze - powiedział nam wczoraj mieszkaniec Rusocina. - Jesienią wykonano prace zabezpieczające przy dworze.
- Nie mam wiedzy na ten temat - mówi mec. Łukasz Daszuta, pełnomocnik małżeństwa P . - Jestem pełnomocnikiem w sprawie karnej.
Zgodnie z umową właściciele kompleksu położonego na ok. 13 ha do 30 listopada tego roku (termin nie podlega negocjacjom) muszą wykonać remont poszycia dachowego magazynu zbożowego, stajni, wozowni oraz dworu. Kompleksowa rewitalizacja ma się zakończyć do 2025 roku.

- Obiekt ma właściciela, a wiadomo, jak sytuacja wygląda - mówi Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków. - Do czasu rozstrzygnięcia sprawy, nie mamy możliwości podejmowania działań.
Przypomnijmy, że latem gdańska prokuratura zabezpieczyła zespół na poczet ewentualnych roszczeń w sprawie Amber Gold. Z kolei późną jesienią do pruszczańskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące wątpliwości, czy przetarg został przeprowadzony zgodnie z prawem. Chodziło o podejrzenie niezgodności zapisów przetargu (czyli użytkowania wieczystego na 99 lat zabytkowego zespołu dworsko-parkowego wraz z folwarkiem, połączonego ze sprzedażą budynków i urządzeń, które nie są wpisane do rejestru zabytków) z uchwałą Rady Gminy Pruszcz Gd. dotyczącą funkcji, jaką obiekt miał pełnić. Radni zdecydowali o przeznaczeniu części dworu na cele mieszkalne.

W poprzednim przetargu było zapisane, że zabytek może być użytkowany na cele społeczno-komercyjne z uwzględnieniem działalności kulturalnej. Prokuratura Rejonowa w Gdańsku Oliwie, która przejęła sprawę, nie dopatrzyła się jednak nieprawidłowości. Ustalono, że przed ostatnim przetargiem, czyli w lutym 2012 r. gmina podjęła uchwałę, która zmieniła warunki przetargu, wprowadzając zapis, że dwór może być użytkowany na cele mieszkalne - Katarzyna i Marcin P. planowali w Rusocinie zamieszkać.
- Sprawa została umorzona - mówi prok. Cezary Szostak, szef Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto