Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z wójtem Pszczółek o zmianach klimatycznych. Dwadzieścia lip na początek oraz edukacja i działania proekologiczne

Wawrzyniec Rozenberg
Fot. Archiwum NM
O przeciwdziałaniu zmianom klimatu w gminie Pszczółki, z wójtem, Maciejem Urbankiem, rozmawia Wawrzyniec Rozenberg.

Rozmowa z Maciejem Urbankiem, wójtem gminy Pszczółki o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

- Zmiany klimatu to globalny problem. Jak gmina Pszczółki dba o czyste powietrze?
- Przede wszystkim edukując i wspierając działania proekologiczne wśród mieszkańców. Podpisanie porozumienia o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w celu wspólnej realizacji programu „Czyste powietrze” dało nam możliwość pomocy mieszkańcom gminy w procesie składania wniosków i uzyskiwania dofinansowania na wymianę starych pieców oraz termomodernizację budynków.

- Czy są już czujniki zapylenia i co wynika z odczytów?
- Nie posiadamy czujników wykonujących pomiary pyłu zawieszonego w powietrzu. Komercyjne czujniki nie posiadają akredytacji, dając tym samym fałszywy obraz jakości powietrza, którym oddychamy. Korzystamy z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które są prowadzone w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Czujniki GIOŚ mierzą nie tylko stężenie pyłów w powietrzu, ale również tlenku węgla, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, benzenu i ozonu.

- Czy mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na przykład na fotowoltaikę oraz inne przedsięwzięcia i ile gmina przeznaczyła na ten cel w tym roku?
- Od października ubiegłego roku pracownicy urzędu gminy pełnią funkcję doradczą w ramach ogólnopolskiego programu Czyste powietrze. Nie prowadzimy osobnego dofinansowania.

- Czy gmina prowadzi też inne, niezależne działania proekologiczne?

Działania proekologiczne polegają przede wszystkim na edukacji mieszkańców. W ubiegłym roku realizowaliśmy projekt Kochaj Pszczoły, Poznaj Bioróżnorodność, dofinansowany przez WFOŚiGW w Gdańsku. Prowadzone były zajęcia dla uczniów oraz warsztaty przyrodnicze podczas Święta Miodu Pszczółkowskiego. Ponadto prowadzimy w szkołach akcje edukacyjne dotyczące szeroko pojętej ochrony środowiska i przyrody

. W zeszłym roku odbyła się również akcja „Wspólnie posprzątajmy przestrzeń, w której żyjemy” polegająca na tym, że mieszkańcy danego sołectwa wspólnie sprzątali swoją wieś, w zamian otrzymując od Gminy rośliny miododajne do nasadzenia w swoim sołectwie. Ponadto cały czas powiększana jest infrastruktura kanalizacyjna - w zeszłym roku wybudowano jej prawie 2 km.

- Czy gmina posiada możliwość kontrolowania i karania największych „kopciuchów”? Czy to jest wielki problem na terenie gminy?
-Prawo ochrony środowiska upoważnia pracowników urzędu gminy do przeprowadzania kontroli pieców. Takie kontrole zazwyczaj wykonywane są po zgłoszeniu mieszkańców. Najczęściej powodem powstawania czarnego, gęstego dymu jest zły sposób palenia lub rozpalania. Nie było jeszcze sytuacji, abyśmy byli zmuszeniu do naliczenia kary. Odbieramy rocznie od kilku do kilkunastu zgłoszeń, nie jest to zatem duży problem w skali gminy.

- Czy gmina promuje wśród mieszkańców sadzenie drzew wokół zabudowań i na nieużytkach?

- Zarządzanie drzewostanem na terenie gminy jest dla nas bardzo ważne. Zdajemy sobie sprawę jak duży wpływ mają drzewa na zmiany klimatyczne. Prowadzimy akcje edukacyjne wśród mieszkańców, wykonujemy nowe nasadzenia, a także dbamy o istniejący drzewostan. W ubiegłym roku złożyliśmy dwa wnioski do WFOŚiGW o dofinansowanie działań związanych z nasadzeniami drzew i edukacją w tym zakresie.

W jednym z nich ma powstać aleja drzew owocowych, natomiast drugi ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat trwających zamian klimatycznych, sposobów na ich zahamowanie i przystosowanie się do nich. Ponadto, w zeszłym roku razem z radnymi oraz mieszkańcami posadziliśmy w ulkowskim parku 24 drzewa: dwadzieścia lip oraz cztery owocowe. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi jak ważne dla środowiska są drzewa i że warto je sadzić.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto