Radni powiatu gdańskiego za sporządzeniem dokumentacji podziemnego parkingu w Pruszczu

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Program pokaże, jak można wybudować parking i ile będzie kosztować
Program pokaże, jak można wybudować parking i ile będzie kosztować Fot. Danuta Strzelecka
Czy będzie podziemny parking w Pruszczu przed starostwem powiatowym? To się okaże, kiedy zostanie sporządzona dokumentacja dotycząca funkcjonalności takiego parkingu i pokazująca koszty jego budowy. Podczas środowej sesji Rady Powiatu Gdańskiego, radni podjęli uchwałę, dzięki której w ciągu roku zostanie sporządzony taki dokument. Korzystnie rozstrzygnięto także ostatnie przetargi. Na co zostaną wykorzystane oszczędności?

Parking podziemny w Pruszczu Gdańskim na sesji Rady Powiatu Gdańskiego

W środę, 24 lutego 2021 r. odbyła się XXXIII zdalna sesja Rady Powiatu Gdańskiego. Jedna z uchwał, nad którą głosowali radni, dotyczyła udzielenia pomocy rzeczowej gminie Pruszcz Gdański, poprzez wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla budowy parkingu podziemnego w ramach inwestycji pn. "Budowa parkingu na placu Jana Pawła II w Pruszczu Gdańskim".

Projekt uchwały przedstawił Jerzy Świs, naczelnik wydziału Infrastruktury w Starostwie Powiatowym.

- Uchwała dotyczy pomocy rzeczowej do urzędu miasta do wartości 155 tys. zł. Pieniądze te będą przeznaczone na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego na wybudowanie parkingu podziemnego przez powiat - referował naczelnik. - Każdy z nas wie, że bardzo trudno o miejsce parkingowe dla klientów pobliskich urzędów, tak samo, jak i pracowników. Ta inwestycja jest bardzo potrzebna. Mamy też wyniki wierceń, także jest to możliwe, a ten program w całości nam pokaże, jak możemy wybudować i jak będzie ten parking wyglądał.

Radni dopytywali, kiedy będą mogli się zapoznać z takim dokumentem.
- I czy jest jakiś czas określony do kiedy ma on powstać? - pytał Zygmunt Rzaniecki.

- Wykonawcą programu będzie starostwo powiatowe, my udzielamy pomocy miastu, ponieważ parking i ten cały plac jest własnością miasta, ale my wykonujemy zgodnie z ustaleniami z miastem i dajemy sobie na to rok. Zakładamy, że na koniec marca przyszłego roku będziemy posiadali ten dokument, który będzie rozwiewał szereg naszych wątpliwości, a przede wszystkim też będzie mówił o kosztach - powiedział Marian Cichon, wicestarosta gdański.

Z informacji, które uzyskaliśmy od wicestarosty w marciu ub. roku, wynika, że warunki do budowy podziemnego parkingu na około dwieście pojazdów są dobre w tej lokalizacji.

- Budynek starostwa stoi na wzniesieniu, więc nie wykluczamy parkingu dwupoziomowego - mówił nam Marian Cichon.

Większy deficyt budżetu na rok 2021

Radni podjęli także uchwałę w sprawie zmiany budżetu na rok 2021. Dochody zwiększają się o 798 tys. 371 zł i wynosić będą 102 mln 351 tys. 401 zł. Wydatki ulegają zwiększeniu o kwotę 5 mln 933 tys. 75 zł i wynosić będą 124 mln 699 tys., 746 zł. Zmienia się również deficyt budżetu powiatu, który ulega zwiększeniu o 5 mln 135 tys. 383 zł i wynosić będzie 22 mln 348 tys. 345 zł. Zwiększenie deficytu nie powoduje jednak zwiększenia planowanego kredytu na 2021. Zostanie on pokryty przychodami z tytułu wolnych środków na rachunku budżetu, czyli te, które pozostały niewydatkowane w roku ubiegłym.

Więcej pieniędzy na:

W planowanych dochodach zwiększają się środki m.in. na finansowanie projektu unijnego w ramach programu Erasmus realizowanego przez ZSOiO w Pruszczu Gd., na przebudowę obiektu mostowego w ciągu ulicy Przemysłowej w Kolbudach o 240 tys. w związku z koniecznością wykonania prac dodatkowych, na przebudowę szkoły w Warczu o 50 tys. zł, na modernizację budynku internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie o 1 mln 600 tys. zł, na utrzymanie zimowe dróg o 1 mln 24 tys. zł. Po zwiększeniu planowane wydatki na realizację tego ostatniego zadania wynosić będą 2 mln. 850 tys. zł. Wprowadzono też środki na wykonanie nawierzchni na placu zabaw w szkole w Warczu - 80 tys. zł oraz na dofinansowanie średniego samochodu ratunkowo-gaśniczego dla OSP w Sobowidzu - 100 tys. zł.

Korzystne rozstrzygnięcia przetargów

W ostatnim czasie rozstrzygnięto kilka przetargów. Te najważniejsze to: most w miejscowości Sobowidz - budżet wynosił ok. 800 tys. zł, przetarg został rozstrzygnięty za kwotę 420 tys. 45 zł, chodnik w miejscowości Gołębiewo - budżet 400 tys. 755 zł 16 gr, rozstrzygnięcie 189 tys. 420 zł, ulica Przemysłowa w Kolbudach za mostem, budżet 1 mln 612 tys. 465 zł, rozstrzygnięcie 936 tys. 765 zł 85 gr, droga Sobowidz-Rębielcz na odcinku 1650 m, budżet 1 mln 612 tys. 465 zł 1 gr, rozstrzygnięcie 1 mln 476 tys. 948 zł 27 gr.

- Jak widać w każdym z tych przetargów, oszczędzamy pieniądze, bo rozstrzygnięcia są niższe niż wartości kosztorysowe - mówił Marian Cichon, wicestarosta gdański. - Niemniej jednak przy niektórych realizacjach, kiedy wartość wykonywanej usługi spada poniżej 50 proc. ceny kosztorysowej, inspektorzy nadzoru będą musieli uważać, żeby praca była wykonana zgodnie z zakresem.

W najbliższym czasie powiat będzie ogłaszał dwa bardzo ważne przetargi. Jeden na remont budynku internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie, drugi dotyczy budowy archiwum powiatowego też na terenie szkoły w Rusocinie.
- Wartość całego remontu budynku w szkole w Rusocinie szacujemy na ok. 5 mln zł, budowy archiwum na 1 mln 700 tys. zł - dodał Marian Cichon.

Może wykorzystać zaoszczędzone pieniądze?

Radny Tomasz Kempa dopytywał, czy w związku z tak korzystnymi rozstrzygnięciami przetargów jest możliwość kontynuowania tych inwestycji w tym roku, np. chodnika w Gołębiewie Wielkim.

- Faktycznie rozstrzygnięcia są bardzo korzystne, natomiast trzeba pamiętać, że nasze wydatki są o 22 miliony wyższe niż dochody, wiec nie chcemy zadłużać powiatu i nie chcemy rozszerzać do granic możliwości tych inwestycji - odpowiadał wicestarosta. - W przypadku tych zadań - chodnika w Gołębiewie, ulicy Przemysłowej i drodze Sobowidz-Rębielcz, wykorzystujemy niewykorzystane środki z budowy mostu w Kolbudach. Te zadania nie były planowane, one już są jako dodatkowe po to, by wykorzystać środki, które otrzymaliśmy. Po wszystkich przetargach zobaczymy, jak wyglądamy finansowo.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie