Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność. Będą bonifikaty. Jak można je uzyskać?

Redakcja
Archiwum NM
Od początku stycznia została wprowadzona ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Tym samym użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stają się właścicielami tych gruntów. Aby tak się stało nie ma potrzeby składania wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność, ponieważ przekształcenie to następuje z mocy prawa. Użytkownik wieczysty otrzymuje zaświadczenie.

Jak je otrzymać?

Starosta Gdański, w stosunku do gruntów Skarbu Państwa położonych na terenie powiatu gdańskiego wyda owe zaświadczenie w terminie do 12 miesięcy od przekształcenia

- informuje Zarząd Powiatu Gdańskiego. - Starosta z urzędu przekazuje zaświadczenie również do sądu rejonowego, wydział Ksiąg Wieczystych, który dokona wpisu własności oraz wpisu roszczenia o opłatę. Wpis do księgi wieczystej jest bezpłatny.

Zobacz: Dzisiaj spotkanie autorskie ze Stanisławem Szulistem

W szczególnych przypadkach zaświadczenie można uzyskać szybciej. Na wniosek użytkownika wieczystego można uzyskać potwierdzenie w ciągu 4 miesięcy. Natomiast na wniosek użytkownika wieczystego, w przypadku gdy wniosek jest potrzebny do dokonania czynności prawnej, np. sprzedaży mieszkania zaświadczenie można uzyskać nawet w ciągu 30 dni. Za wydanie zaświadczenia na wniosek trzeba zapłacić 50 złotych.

Opłaty za przekształcenie

Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność wniesiona musi zostać do 31 marca każdego roku. Wyjątkiem jest opłata za 2019 rok, którą trzeba wnieść do 29 lutego 2020 roku. Okres, przez który należy wnosić opłatę za przekształcenie wynosi 20 lat i jest równa dotychczasowej opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste.

Jakie są bonifikaty?

Użytkownicy wieczyści mogą wnieść opłatę za przekształcenie jednorazowo. Samorządy mogą wypłacić bonifikaty od jednorazowej opłaty za grunty własności Skarbu Państwa, osobom fizycznym, które są właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym. Największa bonifikata przysługuje w przypadku, gdy opłata jednorazowa została wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie - 60 proc. Potem z każdym rokiem bonifikata maleje o 10 proc.

Zobacz: Uwaga na oszustów podających się za osoby z rodziny lub bliskich znajomych proszących o pilny przelew. To cyberprzestępcy

Jak otrzymać bonifikatę?

Aby skorzystać z bonifikaty w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej należy zgłosić zamiar jej wniesienia wraz z wnioskiem o zmniejszenie jej kosztów.

Wzory dokumentów, zaświadczeń, zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej i oświadczenia dla przedsiębiorców są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim w referacie nieruchomościami w pokoju nr 223.

ZOBACZ TEŻ: Wydarzenia, które odbyły się w ciągu minionych dni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto