Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed Powiatową Komisją Lekarską staną mężczyźni z rocznika 2001

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Anna Gawrońska/ archiwum
Za niecałe dwa miesiące mężczyźni z powiatu gdańskiego urodzeni w 2001 roku będą musieli przejść kwalifikację wojskową. Ocena przez komisję jest obowiązkowa, a nie stawienie się grozi doprowadzeniem przez straż gminna, straż miejską lub w ostateczności przez policję na wniosek burmistrza lub wójta.

W marcu w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim odbędzie się kwalifikacja wojskowa mężczyzn, którzy urodzili się w 2001 roku i mieszkają na terenie powiatu gdańskiego. Przed komisją muszą również stawić się starsi mężczyźni, którzy wcześniej nie otrzymali kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej lub przez jakiś czas byli niezdolni do służby.

Każda osoba, która musi przejść kwalifikację wojskową otrzyma wezwanie. Mężczyźni są będą podzieleni we względem miejscem zamieszkania. Mieszkańcy każdej z gmin, otrzymają inny termin.

Chcemy zapewnić, że nie ma czego się obawiać. Jest to tradycyjna procedura, która wcale nie oznacza zaciągnięcie do wojska

- zapewnia Ireneusz Czernecki, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Służba wojskowa jest nieobowiązkowa, więc chłopcy nie muszą się jej bać. Każdy mężczyzna musi przejść takie badanie na wypadek wojny, lecz nikt ich siłą nie zaciągnie do wojska. Oczywiście, jeśli ktoś wyrazi chęć wstąpienia do armii to może u nas o tym porozmawiać z odpowiednimi osobami.

W skład komisji lekarskiej wchodzą: lekarz specjalista, pielęgniarka oraz sekretarz komisji lekarskiej. Badaniom mogą poddać się również kobiety ze szkół medycznych, psychologicznych lub wojskowych.

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe, posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. Osoby, które stawały już do kwalifikacji wojskowej i ubiegają się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przedstawiają dodatkowo książeczkę wojskową (nie przedstawiają fotografii).

Po przeprowadzonych badaniach komisja lekarska kwalifikacji wojskowej, może orzec jedną z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej: kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie. Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczona zostanie kategoria „A”, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy, kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokuje odzyskanie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej, kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Jeżeli komuś nie uda się dotrzeć na komisję w Pruszczu, można badanie przeprowadzić w Wojskowej Komisji Uzupełnień w Gdańsku. W przypadku, gdy dana osoba umyślnie nie stawi się przed komisją zostanie ona przymusowo doprowadzona przez straż gminna, straż miejską lub w ostateczności przez policję na wniosek burmistrza lub wójta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto