Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeciwdziałanie zmianom klimatu w gminie Suchy Dąb. "Promujemy projektowanie ogrodów z roślinami bogatymi w nektar i pyłek"

Wawrzyniec Rozenberg
Nadesłane
O przeciwdziałaniu zmianom klimatu, z Henryką Król,wójtem gminy Suchy Dąb rozmawia Wawrzyniec Rozenberg.

Zmiany klimatu to globalny problem. Jak samorząd gminy Suchy Dąb dba o czyste powietrze?

Gmina udziela informacji przy wypełnianiu wniosków i zachęca mieszkańców do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, głownie w zakresie wymiany starych pieców, tak zwanych kopciuchów, na nowe bardziej ekologiczne źródła ciepła. Nasz samorząd zaangażowany jest w program usuwania wyrobów zawierających azbest, modernizację dróg na terenie gminy czy budowę kanalizacji sanitarnej co w sposób pośredni, również przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Czy są już czujniki zapylenia i co wynika z odczytów?

W Suchym Dębie znajduje się jeden prywatny czujnik, gdzie odczyty wskazują na zdecydowana przewagę dni z odczytem bardzo niskim lub niskim PM2.5 oraz PM10. Ponadto, osoby korzystające z aplikacji EcoHarmonogram mogą sprawdzić, jakość powietrza w aplikacji.

Czy mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na przykład na fotowoltaikę oraz inne przedsięwzięcia i ile gmina przeznaczyła na ten cel w tym roku?

Finanse gminy nie pozwalają obecnie na przeznaczenie środków na tego typu dofinansowania, jednak nie wykluczamy, że jeżeli sytuacja finansowa się poprawi to wprowadzimy tego typu rozwiązania w przyszłości. Ponadto obecnie zachęcamy mieszkańców do skorzystania z dofinansowania z programu „mój prąd” oraz możliwości odpisania części kosztów instalacji od podatku.

Czy gmina prowadzi też inne, niezależne działania proekologiczne?

Oprócz pikników ekologicznych, od zeszłego roku promujemy projektowanie ogrodów z roślinami bogatymi w nektar i pyłek niezbędny do przeżycia pszczołom. Aktywnie wraz z mieszkańcami bierzemy udział w akcjach sprzątania świata, zbierania nakrętek i elektrośmieci.

Czy samorząd posiada możliwość kontrolowania i karania największych „kopciuchów”? Czy to jest wielki problem na terenie gminy?

Reagujemy na każde zgłoszenie mieszkańców dotyczące podejrzenia o spalaniu odpadów w przydomowym piecu. Jednakże do momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej sejmiku województwa pomorskiego, samorząd nie ma możliwości karania za palenie w piecach paliwami stałymi na przykład węglem, jedynie za spalanie odpadów. Przez ostatni rok do dziś nie było przypadku takich przewinień.

Czy gmina promuje wśród mieszkańców sadzenie drzew wokół zabudowań i na nieużytkach?

W 2019 r. przy współpracy z nadleśnictwem Kolbudy przeprowadziliśmy akcję nasadzeń młodych drzew w Suchym Dębie w ramach „pikniku ekologicznego”, kolejna edycja planowana jest na rok 2020. Dodatkowo, korzystając z funduszy zewnętrznych planujemy założenie parku w centralnej części Krzywego Koła, gdzie posadzimy kilkadziesiąt nowych drzew. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami zachęcamy do nasadzeń, szczególnie drzew i krzewów rodzimych. Chcemy, aby gmina dawała przykład i podjęliśmy się dokonania nasadzeń przy współudziale szkól i sołectw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto