Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański. Zbiórka krwi i potencjalnych dawców szpiku dla Marka Kamoli pod siedzibą LPP |ZDJĘCIA

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Marek Kamola, mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego i były radny miasta zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Niewykluczone, że potrzebny będzie przeszczep szpiku. W piątek Fundacja LPP zorganizowała specjalną akcję w Pruszczu Gdańskim, podczas której można było zapisać się jako potencjalny dawca i oddać krew.

Pomoc chorym na nowotwory krwi

Akcja Fundacji LPP wraz z fundacją DKMS na rzecz Marka Kamoli została przeprowadzona w czterech lokalizacjach: na ul. Łąkowej w Gdańsku, w Pruszczu Gdańskim, w Brześciu Kujawskim oraz w Krakowie.

- Zorganizowaliśmy Dzień Dawcy Szpiku, podczas której dokonywaliśmy zapisów potencjalnych dawców szpiku kostnego w DKMS dla chorych na nowotwory krwi - mówiła Ewelina Dampc, koordynatorka akcji z ramienia Fundacji LPP. - Dodatkowo tutaj w Pruszczu z racji, że Marek jest na co dzień pracownikiem firmy zdecydowaliśmy się też zaprosić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Jest krwiobus, w którym można oddać krew. Jest to nasze cykliczne działanie, ale zawsze robimy to w naszej siedzibie w Gdańsku, teraz wyjątkowo w Pruszczu. Marek w naszym mieście jest znany i bardzo lubiany, dlatego do akcji zaprosiliśmy nie tylko pracowników, ale też i mieszkańców.

Fundacja LPP i DKMS

Baza DKMS staje się ogólnoświatową bazą. Osoby, które do niej trafiają mogą być dawcami szpiku zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

- My tutaj też szerzymy ideę wolontariatu dawstwa szpiku i krwi, bo to jest bardzo często jedyne lekarstwo, które może pomóc choremu. To jest lekarstwo, które nie da się zastąpić niczym innym – zaznacza Ewelina Dampc.

Fundacja LPP działa od 2017 roku. Działa na Pomorzu, w Małopolsce i w Brześciu Kujawskim. Wśród swoich działań skupia się na osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym, na ekologii i ochronie środowiska oraz na ochronie zdrowia. Współpracuje m.in.: ze szpitalami, hospicjami i z regionalnymi centrami krwiodawstwa.

- Kilka razy w roku w Gdańsku przyjeżdża krwiobus. Pracownicy bardzo chętnie oddają krew i robią to regularnie. To jest bardzo ważne – podsumowuje koordynatorka akcji.

Kto może zostać Dawcą?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

W jaki sposób zgłosić się do bazy dawców?

  • za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto