Pruszcz Gdański. Wsparcie dla przedsiębiorców z Tarczy dla Rozwoju - posłanka Sroka przedstawiła szczegóły pomocy

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
We wtorek, 24 listopada 2020 r. w Biurze Poselskim Magdaleny Sroki w Pruszczu Gdańskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca wsparcia dla przedsiębiorców - Tarcza dla Rozwoju.

Tarcza dla Rozwoju - wsparcie dla przedsiębiorców

Podczas wtorkowej konferencji w Biurze Poselskim w Pruszczu Gdańskim, posłanka Magdalena Sroka przedstawiła najważniejsze rozwiązania dot. tarczy branżowej, która skierowana jest do wszystkich branży, które w ostatnim czasie w drugiej fali pandemii zostały objęte restrykcjami.

- W zeszłym tygodniu w sejmie procedowaliśmy ustawę, która właśnie do tych branży kierować będzie wsparcie - mówiła Magdalena Sroka. - Obecnie ustawa ta jest w trakcie prac w senacie. Obojętnie od tego, jak długo będzie trwał proces legislacyjny, wsparcie dla tych branży kierowane będzie od daty wprowadzenia tych restrykcji. Mała dotacja, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składki z ZUS, czy Tarcza Finansowa PFR to tylko niektóre z tych rozwiązań. Mają one na celu przede wszystkim pomoc przedsiębiorcom, ale także ratowanie miejsc pracy.

Konsultacje w ministerstwie

Jak przypomniała posłanka, w ostatnim czasie w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii pod kierownictwem Jarosława Gowina trwały intensywne konsultacje z branżami gastronomiczną, eventową, hotelarską, fitness, targową rozrywkową, weselną czy turystyczną.

- Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw to jest priorytet. To jest to, nad czym bardzo intensywnie pracujemy, abyśmy nie weszli w ponowny lock down, taki jaki miał miejsce wiosną tego roku - dodała Magdalena Sroka. - Do tej pory do województwa pomorskiego trafiło ok. 10 miliardów w zł na pomoc dla przedsiębiorców. Teraz ta tarcza Gowina, jak ją nazywamy, trafi do 32 branż. Nasze rozwiązania można podzielić na trzy kategorie. To są rozwiązania, które już sprawdziły się wiosną tego roku. Kolejną grupą są całkiem nowe rozwiązania, a także rozwiązania, w stosunku do których musimy uzyskać akceptacje Komisji Europejskiej. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych rozwiązań z tych wybranych sektorów.

Rozwiązania, których zgodę musimy uzyskać z Komisji Europejskich to:

 • Dofinansowanie kosztów stałych – jeśli przychody firmy z branży objętej restrykcjami nie są wystarczające do pokrycia kosztów stałych, przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie do 70% ich wysokości przy spadku przychodów o 30% w porównaniu z poprzednim rokiem. Rozwiązanie wymaga zgody KE.
 • Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP – rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy korzystali już z tarczy Finansowej PFR dla MŚP, ale ich sektor nadal objęty jest restrykcjami sanitarnymi – subwencja, którą otrzymali, może zostać umorzona przy spadku dochodów o 30% (rok do roku). Rozwiązanie wymaga zgody KE.
 • Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm – przedłużamy do marca 2021 r. program dla dużych firm i zmieniamy zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 z pożyczek preferencyjnych. Rozwiązanie wymaga zgody KE.
 • Pożyczki długoterminowe z gwarancją – przedsiębiorca będzie mógł wziąć pożyczkę na 6 lat z gwarancją de minimis dla MŚP i gwarancją płynnościową dla dużych firm.

W tarczy pojawiają się nowe dofinansowania.

Będzie to:

 • Dofinansowanie do pensji pracownika – państwo dopłaci do pensji pracownika około 2000 zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  [*]Zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na targowiskach zostają zwolnieni z opłaty targowej w 2021 r., natomiast gminy osiągające z tytułu opłaty targowej przychody powyżej 10 tys. zł otrzymają rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będzie ona przyznana z góry za cały rok, do 31 marca 2021 r.
 • Jedną z ostatnich nowości jest Polityka Nowej Szansy. Przedsiębiorcy, których firmy wymagają restrukturyzacji, mogą otrzymać wsparcie finansowe na opracowanie planu ratunkowego. PNS przewiduje wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 120 mln zł, przez okres 10 lat. Dodatkowo do końca 2021 r. program będzie dysponował pieniędzmi z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln zł rocznie.

Pozostałe wsparcie:

 • Świadczenie postojowe – przedłużamy wypłaty świadczenia postojowego w wysokości około 2080 zł dla branż dotkniętych restrykcjami.
 • Zwolnienie ze składek ZUS – przedłużamy zwolnienie ze składek ZUS. Dotyczy ono każdego pracownika w firmie i wynosi przeciętnie 1000 zł oszczędności na osobę (przy założeniu wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej). Rozwiązanie dla branż dotkniętych restrykcjami.
 • Mała dotacja – dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł pod warunkiem, że przychód z działalności uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie