Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Uczniowie podczas warsztatów dziennikarskich poznawali miasto i jego mieszkańców

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Stowarzyszenie Traugutt.org/M. Gruszkowska
Uczniowie z dwóch szkół naszego powiatu - ZSO nr 1 w Pruszczu i Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wlk., dzięki warsztatom dziennikarskim organizowanym przez Stowarzyszenie Traugutt.org, mieli możliwość poznania zawodu dziennikarza i radiowca.

Warsztaty, w których wzięli udział uczniowie to część projektu „Tożsamość Lokalność Polskość” realizowanego przez Stowarzyszenie Traugutt.org z Pruszcza Gdańskiego.

- To dłuższy projekt, który zaczął się w ubiegłym roku, a kończy w tym - mówi Jacek Świs, prezes pruszczańskiego Stowarzyszenia. - Biorą w nim udział uczniowie 7 klasy z trzech szkół z Pomorza - Pruszcza, Trąbek Wielkich i Gdańska oraz trzech szkół z Wileńszczyzny. Tematem tych warsztatów było dziennikarstwo radiowe. Główną ideą było zwrócenie się do tożsamości lokalnej. Uczestnicy tych kilkugodzinnych warsztatów mieli zainteresować się, czym jest dla nich najbliższe otoczenie - droga do szkoły, sąsiedzi, czym mogą się pochwalić, co tworzy tożsamość miejsca, gdzie się uczą i mieszkają.

czytaj także:Pokazy motocklistów, tańca podczas VIII Powiatowej Paraolimpiady w Straszynie - ZDJĘCIA

Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej - plenerowej. Prowadziła je reporterka Radia Gdańsk - Magdalena Świerczyńska Dolot.

- Uczniowie byli zafascynowani tymi warsztatami - mówi Anna Kosmol, wychowawczyni klasy VII f Szkoły Podstawowej w ZSO nr 1 w Pruszczu. - Najpierw w szkole mieli teorię, rozmawiali o dźwiękach, poznawali sprzęt do nagrywania, dopytywali się o montaż. Później była część praktyczna w terenie. Przeprowadzali wywiady z napotkanymi osobami. Na początku musieli przełamać swój lęk, ale po pierwszej rozmowie, kiedy zobaczyli, że ludzie są otwarci, chętnie i ciekawie opowiadają o Pruszczu, otworzyli się i pewniej rozpoczynali i prowadzili rozmowy. Teraz wiedzą, że trzeba próbować. Być otwartym.

zobacz także: Tancerze z calej Polski zatanczyli w III Ogólnopolskim Turnieju Tańca w Pruszcczu Gdańskim - ZDJĘCIA, WIDEO

Uczniowie VII f warsztaty wspominają miło, wielu przeżyłoby je z chęcią jeszcze raz.

- Warsztaty były niesamowitym przeżyciem - mówi Przemysław Fijał. - Dzięki nim dowiedzieliśmy się więcej o pracy dziennikarza radiowego oraz mieliśmy okazję przeprowadzić wywiady z ludźmi spotkanymi na mieście. To zadanie otworzyło nas na innych i pozwoliło wyjść z cienia. Mieliśmy okazję pracować na profesjonalnym sprzęcie. Warsztaty wspominam naprawdę miło i z chęcią powtórzyłbym to jeszcze raz.

Alicja Szlejf dodaje: Nie spodziewałam się, że nieznajome nam osoby tak chętnie będą odpowiadały na nasze pytania. Uważam, że każdy powinien uczestniczyć w takich warsztatach.

- Bardzo miła atmosfera, otworzyłam się na ludzi, zdobyłam też odwagę. Na pewno chciałabym to powtórzyć, ponieważ było to super przeżycie. Warsztaty na pewno rozwijające. Super było również to, że mogliśmy się czegoś o tym dowiedzieć, panie bardzo dobrze tłumaczyły - mówi Martyna Kałuska.

Julia Niezabitowska: Bardzo ciekawe doświadczenie. Dzięki tym warsztatom nabrałam więcej pewności siebie oraz przykładam więcej uwagi do różnych dźwięków.

W ubiegłym roku podobne warsztaty odbyły się na Wileńszczyźnie dla uczniów tamtejszych szkół biorących udział w projekcie. Prowadzili je lokalni dziennikarze.

- Dzieci z Wileńszczyzny przeprowadzały wywiady prasowe z dyrekcją swoich szkół - mówi Jacek Świs. - Te wywiady też miały charakter tożsamościowy, ale w tym przypadku odwołujący się do specyfiki mieszkania w innym kraju. Tu temat był bardziej złożony, mianowicie - co znaczyło dla nich bycie Polakami na Litwie.

Kolejnym etapem projektu „Tożsamość, Lokalność, Polskość” będzie sierpniowy przyjazd wszystkich uczestników do Warszawy. Do Polski przyjadą uczniowie z Litwy.

- Spotykamy się 1 sierpnia na obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego - mówi prezes Stowarzyszenia Traugutt. org. - Będziemy podsumowywać cały projekt. Uczestnicy zobaczą wtedy wyniki swojej pracy. Będzie zwiedzanie Warszawy, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego, będą spotkania ze świadkami historii. Mamy nadzieję, że będzie to ciekawa przygoda i inspirująca lekcja historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto