Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Spotkanie promocyjne kwartalnika Neony z minirecitalem, poezją, wernisażem i historią [ZDJĘCIA, WIDEO]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W piątek, 28 czerwca, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gd. odbyło się spotkanie promocyjne Kwartalnika Artystyczno-Historycznego ,,Neony-Tożsamość”. Promocji towarzyszył: mini recital piosenki autorskiej, wiersze z antologii „jak po tym wszystkim wiersze pisać” oraz wernisaż malarstwa i grafiki. Poruszone zostały także tematy dotyczące historii Pruszcza i okolic.

Spotkania promocyjne kwartalnika artystyczno-historycznego ,,Neony-Tożsamość” nr 2(14) kwiecień-czerwiec 2019 cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągają wielu miłośników poezji, sztuki i historii. Tak też było podczas piątkowego spotkania. Sala biblioteki wypełniła się po brzegi. Przybyli na promocję mogli wysłuchać mini recitalu piosenki autorskiej Ewy i Pawła Korczyńskich oraz wierszy z antologii „Jak po tym wszystkim wiersze pisać” w interpretacji Jolanty Tadli.

czytaj także:W ten weekend "Dni Otwarte Żuławskich Zabytków"

Poeta i redaktor naczelny czasopisma - Roman Ciesielski omówił zawartość najnowszego numeru i przedstawił autorów prac, które się w nim znalazły.

- W tym numerze kwartalnika polecam szersze prezentacje: fotografii - Jerzy Ossorya-Cierpicki „1 Maja w Pruszczu Gd. 1974-1975”, wierszy autorów antologii „jak po tym wszystkim wiersze pisać” - poetycki protest przeciwko złu i nienawiści, których finałem było zabicie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - mówi Roman Ciesielski, redaktor naczelny kwartalnika. - Tradycyjnie witamy debiutujących na naszych łamach artystów. W części historycznej m.in. o Gottfriedzie Bocku - pruszczańskim socjaldemokracie i historii związanej z medalem wybitym w dziesiątą rocznicę wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu.

Marek Kozłow, prezes Stowarzyszenia Wczoraj, Dziś i Jutro, autor tekstu o Gottfriedzie Bocku przyznał, że bardzo go interesują takie postacie i ciesze się, że raz po raz udaje się wydobyć kogoś, o jakby istnieniu nie mieliśmy świadomości. Zwrócił także uwagę na jeszcze jeden ciekawy artykuł w kwartalniku odkrywający motoryzacyjną imprezę odbywającą się w okolicach Pruszcza i Jagatowa na początku lat 20. ub. wieku.

- Zachęcam do przeczytania czegoś, co dla mnie było zupełnie rzeczą nową i wynika trochę z przypadku - mówi historyk. - Zostałem obdarowany niemieckojęzycznym archiwum i trafiłem tam na bardzo niewyraźną fotkę z wyścigów motocyklowych w Pruszczu. Zainteresowało mnie to, bo nigdy nie kojarzyłem Pruszcza z wyścigami motocyklowymi. Wspólnie z Bartkiem Gondkiem zaczęliśmy szukać informacji na ten temat.

Okazało się, że istniało coś takiego jak kultowa pętla "Pruszczańsko-Jagatowska", na której co roku ściągali się motocykliści najpierw w wąskim gronie, a później były to jedne z najważniejszych zawodów motocyklowych na Pomorzu, w Wolnym Mieście Gdańsku, o randze międzynarodowej. Była to najbardziej masowa impreza sportowa, ponieważ wtedy niemal wszyscy mieszkańcy tej pętli stali i przyglądali się wyścigom. Na początku lat dwudziestych to było wydarzenie roku - dodaje Marek Kozłow.

zobacz także: Festyn parafialny przy kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu

Gabriela Szubstarska, poetka przybliżyła zgromadzonym powstanie antologii "Jak po tym wszystkim wiersze pisać", powstałej po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Nikt się tego nie spodziewał nawet w najgorszym scenariuszu, bo do tej pory były tylko słowa - mówi Gabriela Szubstarska. - Nienawistne słowa dzielące ludzi, ale niestety stało się tak, że słowa złe przeszły w okrutny czyn. Jak mogą poeci zaprotestować? Tylko i wyłącznie pisać, pisać ku przestrodze. To była spontaniczna akcja. Do Biblioteki Oliwskiej przyjechali poeci z całej Polski, oprócz tego poeci z Polski i nie tylko nadesłali wiersze napisane z tej okazji.

- Tam są różne wiersze, są epitafia, wiersze bezpośrednio zwracające się do zmarłego, ale w przeważającej części to jest protest przeciwko wszelkiemu złu. Każdy jakiegoś zła doświadczył i czytając te wiersze może sobie do czego zło prowadzi. Później z Piotrem Szczepańskim postanowiliśmy, że może to, co zostało przekazane w sposób spontaniczny uda się ucieleśnić w książce. I tak dzięki ludziom dobrej woli ta książka powstała. I nosi taki znaczący tytuł: "Jak po tym wszystkim wiersze pisać" - dodaje poetka.

Promocji towarzyszył wernisaż malarstwa i grafiki Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” w Straszynie.
- Ta wystawa pokazuje jak bardzo różnymi artystami jesteśmy - mówi Andrzej Tuźnik ze Stowarzyszenia Twórców „Przystanek Sztuka” w Straszynie. - Wernisaż nie ma jakiejś jednej myśli, ale dzięki temu pokazuje różnorodność twórców. Te prace są różne, różna jest tematyka, różny poziom. Zwróćcie uwagę na różnorodność i szczerość tych prac.

Zobacz: Spotkanie promocyjne kwartalnika Neony-Tożsamość w bibliotece w Pruszczu. Mini recital piosenki autorskiej Ewy i Pawła Korczyńskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto