Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Remontują zabytkowy budynek "Dom Wiedemanna". Pierwszy etap prac zakończony [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zabytkowy „Dom Wiedemanna” przechodzi remont. Już teraz każdy może zobaczyć, jak bardzo zmienił się budynek. Różnicę widać z ulicy.

Zabytkowy dom przy ul. Krótkiej 6 jest jednym z najbardziej charakterystycznych i zarazem najbardziej wiekowych budynków mieszkalnych w Pruszczu Gdańskim. Budynek o konstrukcji szachulcowej wybudowany został ok. 1800 r. na wschodniej pierzei dawnego placu targowego.

Zobacz też: Sesja budżetowa w gminie Pruszcz Gdański. Najwięcej pieniędzy w 2020 roku pochłonie oświata

Na jego wyjątkowość składają się, oprócz szachulca, charakterystyczny podcień oparty na kolumnadzie, częściowe wypełnienie cegłą holenderką, oryginalna stolarka i klatka schodowa, oraz wybitnie reprezentacyjny charakter

- wylicza Bartosz Gondek, historyk i rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego. - Nie wolno pominąć także faktu, że mieszkał w nim wraz z rodziną jeden z ojców Pruszcza Gdańskiego, dr Hermann Wiedemann, który w 1847 r. przeniósł się z Gdańska do Pruszcza Gd., aby objąć tu praktykę lekarską po swoim wuju, dr Hildenbrandt’cie.

Jego działalność nie ograniczała się tylko do leczenia. Był też działaczem społecznym i gospodarczym. - Nadzorował rozbudowę wsi według nowoczesnych standardów małego miasteczka - opowiada historyk. - Organizował pieniądze na nowe inwestycje i zabiegał o wsparcie lokalnych inicjatyw w ówczesnych władzach królestwa pruskiego. Był też wieloletnim dyrektorem cukrowni i zbudował nowoczesny szpital. W 1896 r., na półwiecze pracy zawodowej, mianowano go honorowym obywatelem Pruszcza. Jego dzieło kontynuował, urodzony w 1850 r. syn Edwin Hugo Wiedemann.

Zobacz też: Powiat gdański: Podczas sesji o bobrach na Żuławach i podziękowania dla rodziny zastępczej [ZDJĘCIA]

Jak informuje urząd miasta, zakończony został pierwszy etap remontu. W dalszym ciągu będą trwały prace polegające na przystosowaniu budynku do funkcji ekspozycyjnych i centrotwórczych.

Jest to zabytkowy obiekt, który wymagał wiele czasu i pracy. Przy remoncie elewacji wiele elementów zostało wymienionych na nowe. Tak się stało z podwalinami budynku czy szachulcami

- mówi Bartosz Rozenberg z firmy Ekoinbud Renowacje. - Wymieniliśmy również dach. Jednak niektóre stare elementy pozostawiliśmy. Tak się stało z elementami okiennymi. Z tyłu budynku wykonaliśmy taras i część kawiarnianą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto