Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański. Otwarcie Domu Wiedemanna przy Krótkiej - wystawa i gra miejska już w czwartek

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W czwartek (1.10.2020 r.) otwarcie Domu Wiedemanna przy Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim. Pruszczanie będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda wyremontowane wnętrze tego zabytkowego domu oraz wystawę, która została z tej okazji specjalnie przygotowana „Dzień z Życia Polaków w Pruszczu Gdańskim w 1920”. W ten dzień w mieście odbędzie się gra miejska, w której wezmą udział uczniowie i rekonstruktorzy.

Otwarcie Domu Wiedemanna przy Krótkiej 6

Już za dwa dni, w czwartek 1 października, rozpocznie swoją działalność Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Z tej okazji przygotowano specjalną wystawę, grę miejską oraz lekcje historii nt. dnia z życia Polaków w Pruszczu Gdańskim w 1920 roku. O tym jak żyli Pruszczanie 100 lat temu będziemy mogli się przekonać dzięki projektowi realizowanemu przez Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta Pruszcz Gdański we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Fort”

- Uroczyste otwarte domu i wystawy w czwartek 1 października o godz. 10.30 - mówi Bartosz Gondek, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. - Wystawa „Dzień z Życia Polaków w Pruszczu Gdańskim w 1920” będzie dostępna dla zwiedzających przez trzy tygodnie października od poniedziałku do piątku w godz. 10.30-16.30. Wśród eksponatów obejrzymy pamiątki związane z działalnością edukacyjną, mundury kolejarzy i wojskowych, a także przedmioty codziennego użytku, jakimi posługiwali się dawni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

Gra miejska i lekcje historii

W ten dzień na terenie miasta odbędzie się gra miejska adresowana do młodzieży pruszczańskich szkół - ale nie tylko. Gracze odwiedzą miejsca w Pruszczu Gdańskim związane z Polakami sprzed 100 lat.

- W pięciu lokalizacjach oczekiwać ich będą rekonstruktorzy w strojach z epoki oraz zadania dotyczące kluczowych wydarzeń tamtych czasów - mówi Marek Kozłow z Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim.

Punktami inscenizacji będą między innymi: bloki kolejowe przy ulicy Kolejarzy Polskich, Dom Wiedemanna przy Krótkiej 6, budynek dzisiejszej prokuratury, w którym niegdyś mieściła się szkoła, gdzie od sierpnia 1939 roku Niemcy przetrzymywali polskich patriotów z Pruszcza Gdańskiego, z Gdańskich Wyżyn oraz katolickich księży.

- Oprócz wystawy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 wezmą udział w lekcjach historii, przeprowadzonych przez Związek Inwalidów Wojennych RP – Oddział w Pruszczu Gdańskim, które związane będą z życiem codziennym mieszkańców Pruszcza Gdańskiego 100 lat temu - dodaje Marek Kozłow.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto