Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański. Obchody 76. rocznicy Marszu Śmierci. Mieszkańcy uczcili pamięć ofiar |ZDJĘCIA

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W środę, 27 stycznia 2021 r. w Pruszczu złożono wieńce i zapalone znicze przy pomniku ofiar Marszu Śmierci, którego w tym roku przypada 76. rocznica. W ten sposób władze miasta, samorządowcy, kombatanci i mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego upamiętnili więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof, którzy szli w tym tragicznym marszu.

Obchody 76 rocznicy Marszu Śmierci w Pruszczu

Dzisiaj (27 stycznia) w Pruszczu Gdańskim odbyła się uroczystość upamiętniająca tych, którzy szli podczas Marszu Śmierci. Władze miasta, samorządowcy, w tym burmistrz Pruszcza Janusz Wróbel, przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Czarnecka-Szafrańska, senator Ryszard Świlski, starosta gdański Stefan Skonieczny, radny Ireneusz Szweda, kombatanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy Pruszcza złożyli kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem ofiar Marszu Śmierci, który znajduje się na rogu ulic Mickiewicza i Grunwaldzkiej.

W uroczystościach wzięła udział także Halina Drozd, córka jednego z więźniów, który szedł w Marszu Śmierci. Przed złożeniem kwiatów i zniczy, ksiądz Stanisław Łada, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu odmówił modlitwę za ofiary i ich katów oraz tych, dzięki którym ten pomnik pamięci przy ul. Grunwaldzkiej powstał, a jest to rodzina pani Drozd.

- Zebraliśmy się dzisiaj we wszystkich miejscach pamięci ofiar Marszu Śmierci, w Pruszczu, w Straszynie, Juszkowie, żeby uczcić pamięć tych, którzy zginęli, którzy w tym trudnym marszu na koniec ich życia musieli z obozu wychodzić w mrozie i iść tyle kilometrów - mówi Stefan Skonieczny, starosta gdański. - Trzeba o tym pamiętać. W tym roku nie ma z nami młodzieży, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku już będzie i będzie pamiętać o tym wydarzeniu. Ktoś musi po nas tradycje przejąć i pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach.

170 kilometrów marszu

W tym roku przypada 76. rocznica Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego KL Stutthof. To tragiczne wydarzenie, w którym tysiące więźniów przeszło 170 kilometrów w zimowych warunkach podczas ewakuacji obozów w 1945 roku. Pruszcz Gdański był jednym z przystanków na tasie. To tutaj znajdował się punkt zbiorczy, do którego maszerowali więźniowie z całej sieci podobozów KLStutthof. Łącznie na trasę tragicznego marszu śmierci wyszło ponad 11 000 osób, przeżyła połowa.

W Cedrach Wielkich upamiętnili ofiary Marszu Śmierci. Była m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto