Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Dekomunizacja ulic. Nazwy pozostają te same, ale jest nowe uzasadnienie

Agata Cymanowska
W związku z wejściem w życie Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, Rada Miasta Pruszcz Gdański przyjęła jeszcze w lipcu uchwały ws. nadania nazw dwóm pruszczańskim ulicom i placowi. Nazwy ul. 24 Marca, Obrońców Pokoju i Placu Wyzwolenia pozostają te same, odtąd odnoszą się jednak do innych wydarzeń.

- Ustawa dopuszcza zmianę nazwy lub dodanie uzasadnienia, wybraliśmy tę drugą możliwość - mówi Małgorzata Czarnecka-Szafrańska, przewodnicząca Rady Miasta Pruszcz Gdański. - Dzięki temu mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dokumentów.

I tak, ulica Obrońców Pokoju została ponownie nadana, tym razem „w celu upamiętnienia polskich żołnierzy - uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, pełniących służbę w celu przywrócenia pokoju i stabilizacji w krajach ogarniętych wojną” - zapisano w uzasadnieniu uchwały.

Ulica 24 Marca nie nawiązuje już do daty wkroczenia Armii Czerwonej do Pruszcza Gd., a ma upamiętniać wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej. „W dniu 24 marca 1794 r. na rynku w Krakowie miało miejsce ogłoszenie aktu powstania oraz zaprzysiężenie Tadeusza Kościuszki jako jego Naczelnika. Powyższa data jest uważana za początek insurekcji, skierowanej przeciwko carskiej Rosji” - czytamy w uchwale.

Z kolei Plac Wyzwolenia ma upamiętniać wydarzenia z 7 marca 1807 r. „Tego dnia polscy powstańcy wspierający wojska napoleońskie po krwawej walce wyparli z terenu Pruszcza stacjonujący tu oddział Prusaków. Pruszcz został zajęty przez wojska napoleońskie, w skład których wchodziły oddziały polskie” - zapisano w uchwale.

Na Placu Wyzwolenia stoi pomnik „Bohaterom w rocznincę wyzwolenia. 24.III. 1946”. Napis wyryto tu w 1946 r., ale sam pomnik stanął w tym miejscu w sierpniu 1922 r. dla upamiętnienia pruszczan poległych podczas I wojny światowej. Jaki będzie jego los? - Już jakiś czas temu postanowiono, że przy okazji rewitalizacji tego terenu, pojawi się tu tabliczka informująca o historii pomnika - mówi Bartosz Gondek, rzecznik burmistrza Pruszcza Gd.

Na mocy przyjętej przez Sejm ustawy dekomunizacyjnej, samorządy - do 2 września tego roku - muszą zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty związane z systemem władzy w Polsce w latach 1944-1989. Jeśli same tego nie zrobią, zrobi to wojewoda w porozumieniu z IPN.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto