Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Debata kandydatów do samorządu uczniowskiego w ZSO nr 1 w biało-czerwowych barwach

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W ramach obchodów Święta Niepodległości w ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim odbyła się w piątek (8 listopada) debata kandydatów do samorządu uczniowskiego na poziomie liceum i wybory. Zarówno debata, jak i pytania uczniów do kandydatów wzbudziły wiele emocji.

Uczniowie ZSO nr 1 Święto Niepodległości uczcili debatą kandydatów do samorządu uczniowskiego. Wzięło w niej udział sześciu kandydatów, uczniów pierwszych klas LO.

- Kandyduję, ponieważ chcę wnieść kilka zmian, bo są słuszne i chcę, żeby moja klasa miała reprezentanta w swojej szkole - mówił przed debatą Łukasz Ćwikałowski z IA. - Lubię się angażować w życie społeczne w szkole. Kandydowałem wcześniej w wyborach na gospodarza klasy. Jestem nim obecnie.

Doświadczenie mają także pozostali kandydaci.

- Przez ostatnie cztery lata byłam w Samorządzie Uczniowskim, a przez ostatnie dwa lata byłam przewodniczącą. Mam doświadczenie. Lubię się angażować w takie rzeczy, wolontariaty. Taka działalność zabiera trochę czasu, ale potrafię podzielić to z nauką. Nigdy mi to nie przeszkadza - mówi Nikola Kusio, z IF.- Chciałabym, żeby moja klasa miała więcej do powiedzenia dlatego kandyduję.

- Chciałabym wprowadzić kilka zmian, które wyjdą klasie i szkole na dobre, np. bardziej rozpowszechniać dobrą opinię o szkole oraz żebyśmy więcej się udzielali w akcjach charytatywnych, żebyśmy robili więcej rzeczy, które pozwolą naszej szkole zyskać nowych uczniów. Myślę, że mamy równe szanse, ponieważ osoby, które kandydują są doświadczone, każda już gdzieś działała w szkole, samorządzie czy radzie młodzieżowej - dodaje Nikola.

Co jeszcze chcieliby zmienić uczniowie, gdyby znaleźli się w samorządzie?
Julia Laskowska zwróciła uwagę m.in. na potrzebę zdrowej żywności w szkolnym sklepiku. - Chciałabym także założyć szkolny wolontariat - mówi była radna młodzieżowej rady gminy Pruszcz Gdański.

- Spróbowałabym stworzyć ubiór z logiem szkoły - mówi Oliwia Maszycka. - Zadbałabym o więcej akcji charytatywnych, żeby uczniowie byli dumni, że chodzą do tej szkoły oraz o udostępnianie sal do kółek szkolnych.

Zdaniem Igora Świlskiego trzeba zwrócić uwagę na to, żeby uczeń poczuł się jak w domu, żeby zminimalizować problemy, które mogą występować w szkole. Pomoże w tym integracja między uczniami i nauczycielami i kilkudniowe wycieczki. Ważna jest także kwestia remontu łazienek.

Z kolei Marcin Górski uważa, że skrzynka na pomysły, do której można by wrzucać swoje pomysły przyczyniałaby się do tego, że uczniowie lepiej się czuli w szkole i lepiej się z nią identyfikowali.

Wśród innych pomysłów uczniów były też m.in. takie: unowocześnienie strony internetowej szkoły, organizowanie turniejów z nagrodami, by zachęcić do udziału uczniów innych szkół, utworzenie szkolnej kapeli, spotkania ze sławnymi osobami, na które mogliby przychodzić ludzie spoza szkoły, dni tematyczne, dni bez kartkówek.

Kandydaci musieli się także zmierzyć z pytaniami swoich kolegów. Jak rozwiązaliby sprawę palarni dla uczniów powyżej 18 roku życia czy jakie działania podjęliby, w przypadku przemocy fizycznej na terenie szkoły.

Zobacz: Debata kandydatów w ZSO nr 1 w Pruszczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto