Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gdański: Bawili się na dorocznym Festynie rodzinnym "Pożegnanie lata z Trójką" [ZDJĘCIA]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
W piątek uczniowie, rodzice i sympatycy Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim spotkali się na Festynie Rodzinnym - "Pożegnanie Lata z Trójką". Atrakcji, jak o roku, nie brakowało. Były pokazy sportowe, tańce, konkursy i loteria fantowa.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszczu Gdańskim co roku organizuje na początku roku szkolnego festyn „Pożegnanie lata z Trójką”.

- Na festyn przychodzą, uczniowie z rodzicami, dziadkami, mieszkańcy Pruszcza, sympatycy szkoły. Wszyscy mogą tu miło spędzić czas - mówi Alicja Ścierzyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. - Atrakcji jest mnóstwo. Od pokazów tańca i taekwon-do po kiermasz. Tradycyjnie jest też loteria fantowa i kawiarenka. W tym roku organizację wydarzenia oddaliśmy w ręce rodziców. Mamy świetnych rodziców, którzy mają wiele energii i chętnie angażują się w różne akcje, które odbywają się na terenie szkoły.

czytaj także: Pruszcz Gdański: Konkurs dla pierwszoklasistów Moda na odblaski

Festyn był okazją do aktywnego spędzenia czasu. Przy szkole stanął wóz strażacki i zjeżdżalnie dmuchane. W loterii fantowej można było zdobyć wiele ciekawych fantów. W kawiarence rodzice serwowali za symboliczną złotówkę upieczone przez siebie ciasta. Spragnieni mogli napić się zdrowych soków, robionych na miejscu z owoców i warzyw.

Na kiermaszu można było kupić kartki okolicznościowe i filcowe sówki zrobione przez dzieci z samorządu szkolnego. Uczniowie ze szkolnego wolontariatu oferowali słodkie babeczki z cynamonem za jedyne 2 zł. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację chłopca Milana.
- Cel zbiórki jest zawsze szczytny - dodaje dyrektor szkoły.

W festynie wzięli też udział goście z Kaszub, prowadząc warsztaty plastyczne.
- Prowadzimy zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach - mówi Bożena Kupper Krzyżanowska z „Kaszuby w oczach dzieci”. - Warsztaty mają różnorodną tematykę, np. skąd bierze się miód, z prawdziwym ulem, przędzenie wełny na kołowrotku, malowanie wzoru kaszubskiego na desce, szkle i ekologicznej torbie na zakupy czy wspólne pieczenie wafli gdańskich albo gotowanie zupy z żółtej brukwy. Wafle i zupa są to produkty regionalne, które wprowadziłam. Mam wprowadzonych takich dziesięć produktów. Przez lata prowadziłam gospodarstwo agroturystyczne, później zajęłam się warsztatami z dziećmi w szkołach.

czytaj także:Od dwudziestu lat prowadzi uloterapię

Jak mówi pani Bożena, dla dzieci to świetna edukacja i zabawa.

- Jeśli coś gotujemy przynoszę książkę z 1928 roku, którą dostałam od swojej mamy. To "Nauka gotowania do użytku ludu polskiego". Siadamy, opowiadam skąd mam przepisy, o tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenia, o produktach regionalnych. Razem przygotowujemy produkty do potrawy, a kiedy one się gotują dzieci malują gipsowe figurki, np. gęsi, pszczoły. Jeśli pieczemy wafle pokazuję także starą żeliwną wafelnicę kowalskiej roboty, do pieczenia na ogniu. Cieszę się, że mam możliwość przekazania innym tej wiedzy o produktach regionalnych i tradycyjnych, czy pokazać jak dawniej się przędło wełnę na kołowrotku.

- W tej szkole też bywam co jakiś czas - dodaje pani Bożena. - Niedługo będę prowadzić warsztaty przed świętami Bożego Narodzenia. Dzieci będą mogły pomalować szklaną bombkę, gwiazdkę, przygotować szopkę bożonarodzeniową lub specjalną podstawkę pod świecę, czy pomalować szarfę z aniołkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto