Pruszcz Gd.: Spotkanie noworoczne przedsiębiorców. Podsumowali ubiegły rok i nakreślili perspektywy rozwoju i wyzwania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W środę w sali kinowej w CKiS w Pruszczu Gdańskim odbyło się Spotkanie Przedsiębiorców 2019. Licznie zjawili się przedsiębiorcy z Pruszcza i okolic. Podczas wydarzenia podsumowano ubiegły rok i nakreślono perspektywy rozwoju i wyzwania na 2019. Wręczono także wyróżnienia. Laur Przedsiębiorczości trafił do właściciela firmy Entry z Juszkowa, produkującej drzwi, a medal za specjalne zasługi dla lokalnych przedsiębiorców otrzymał burmistrz Janusz Wróbel.

Na doroczne spotkanie licznie przybyli przedsiębiorcy z Pruszcza Gdańskiego i okolic. Była to dla nich okazja do podsumowania minionego roku, zapoznania się z perspektywami rozwoju w bieżącym oraz do wymiany doświadczeń i nawiązania znajomości, które mogą przerodzić się w nowy biznes.

Spotkanie otworzył burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. W swoim wystąpieniu poruszył m.in. temat wysokości wpływów do miejskiej kasy, najważniejszych inwestycji, jakie w tym roku zostaną ukończone - węzły integracyjne oraz remont zabytkowego budynku przy ul. Krótkiej 6.

- Jeśli chodzi o budżet miasta za ubiegły rok to dochody budżetu wyniosły ponad 169 mln złotych - mówi Janusz Wróbel, burmistrz. - Jeżeli chodzi o te dochody, które od nas zależą, to zdecydowanie najważniejszym, jeżeli chodzi o dochód od przedsiębiorców to jest podatek od nieruchomości od osób prawnych - ponad 17 mln 300 tys. zł, od osób fizycznych ten sam dochód wyniósł ponad 5 mln 600 tys. zł.

Zobacz: Osobowośc roku - nominowani i liderzy glosowania - ZDJĘCIA< ROZMOWY

Podatek od środków transportowych od osób prawnych wyniósł ponad 1 mln 700 tys. zł i od tego roku, od 1 stycznia, mamy najniższe możliwe stawki, jakie mogą obowiązywać. Więc zachęcam, jeżeli ktoś ma środki transportowe, które ma gdzieś indziej zarejestrowane warto na pewno zrobić to w naszym mieście - dodaje burmistrz.

Zadłużenie miasta na koniec roku wyniosło ok. 21 mln złotych.

- W takim szczytowym momencie zadłużenia, czyli kiedy budowaliśmy obwodnicę Pruszcza i mieliśmy inne duże inwestycje unijne zadłużenie wynosiło ok. 52 mln złotych. Czyli ponad 31 milionów złotych w ciągu kilku lat spłaciliśmy nie obniżając tempa inwestycji. Zakończyliśmy ten rok nadwyżką ponad 6 mln złotych. Te pieniądze pojawią się w budżecie tegorocznym - dodaje burmistrz.

Burmistrz poruszył również kwestie społeczne, takie jak Pruszczańska Karta Dużej Rodziny czy Pruszczańska Karta Seniora 60+, zachęcając przedsiębiorców, by dołączyli do programu, dając mieszkańcom miasta zniżki na określone usługi.

Przedstawiciel lokalnej przedsiębiorczości Andrzej Pastuszka z kolei podsumował rok 2018 i przedstawił perspektywy na rok 2019.

- Rok 2018 był rokiem trudnym dla przedsiębiorców, nie mniej jednak odnieśliśmy wiele sukcesów - mówi Andrzej Pastuszka, przewodniczący Oddziału Pracodawców Pomorza w Pruszczu Gdańskim. - To dzięki dużej determinacji i dużemu zaangażowaniu naszych przedsiębiorców, wyniki ekonomiczne, jakie osiągnęli są bardzo dobre. Musimy wiedzieć, że nasze województwo osiąga kwartalnie ok. 3 miliardów euro przychodu z eksportu i wypracowuje w każdym kwartale 450 milionów nadwyżki budżetowej z eksportu. Świadczy to o tym, że nasza gospodarka jest bardzo nowoczesna, radzi sobie na rynkach światowych i rozwijamy się bardzo dynamiczne. Nasze przedsiębiorstwa są w bardzo dobrej kondycji.

Zobacz: Rozmowa z przedsiebiorczą kobietą - Oleną Ulianova prowadząca galerię Szary Ganek w Pruszczu

Czy jest coś, co może zatem przeszkadzać w 2019 roku przedsiębiorcom osiągać dalej tak dobre wyniki? Tak.

- Dużym zagrożeniem takim zewnętrznym dla naszych rynków będą nieprzewidywalne skutki Brexitu, który odbędzie się za miesiąc - mówi Andrzej Pastuszka. - Wiele firm, które są skierowane na eksport do Wielkiej Brytanii może odczuwać duże zawirowania.

- Dużym problemem mogą być też zmieniające się otoczenie polityczno-gospodarcze w naszym kraju - kontynuuje przedsiębiorca. - Wynika to z tego, że jest ogromna presja na to, żeby rozdawać pieniądze, w mojej ocenie także - małe poszanowanie tzw. etosu pracy, czyli nie budujemy w społeczeństwie przekonania, że pracując się dorabiamy, tylko oczekujemy, że będziemy coraz więcej otrzymywać. Za to wszystko musimy zapłacić. To pracodawcy będą tymi ludźmi, którzy dostarczą te pieniędzy tym, którzy chcą je rozdawać. Jest także problem z pracownikami, którzy wyjechali za granicę do pracy. Będzie także coraz większa presja płacowa.

Zobacz: Bobry zadomowily się nad Radunią - szkodzą

Podczas spotkania Laur Przedsiębiorczości otrzymał Wiesław Jackiewicz, przedsiębiorca, od ponad 30 lat prowadzący firmę Entra w Juszkowie - produkującą drzwi oraz stworzył kolejną innowacyjną firmę Unison, produkującą linie produkcyjne do fabryk.

- Wiesław Jackiewicz jest przedsiębiorcą innowacyjnym. Prowadzi dwie firmy, posiada dziesięć patentów. Do takich przedsiębiorczych osób należy przyszłość - mówi Andrzej Pastuszka. - Drzwi, które produkuje w swoim zakładzie są w domach wielu mieszkańców Pruszcza i Pomorza. Z kolei linie produkcyjne trafiają do tak dużych fabryk, jak IKEA.

Medalem za specjalne zasługi dla lokalnych przedsiębiorców został uhonorowany burmistrz Janusz Wróbel.

Zobacz: Spotkanie noworoczne przedsiębiorców 2019 w Pruszczu Gdańskim

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie