Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gd.: Ruszyła Społeczna Biblioteka Historyczna. To nowe miejsce spotkań mieszkańców z historią naszego regionu

Danuta Strzelecka
Fot. Stowarzyszenie Traugutt.org
W rocznicę masowych deportacji do Związku Radzieckiego i na Zachodnią Syberię ludności zamieszkującej wschodnie tereny II Rzeczypospolitej, które miały miejsce podczas II wojny światowej, w Społecznej Bibliotece Historycznej odbyło się spotkanie ze Zdzisławem Sawickim, jednym z Sybiraków.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. władze sowieckie rozpoczęły na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której do północnych obwodów Związku Radzieckiego i na Zachodnią Syberię wywieziono około 220 tys. ludzi. W rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy Pruszcza mogli uczestniczyć w spotkaniu ze Zdzisławem Sawickim, Prezesem Honorowym pruszczańskiego Koła Związku Sybiraków. Pan Zdzisław na kanwie swoich wspomnień przedstawił tło historyczne deportacji. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu Sybiraka.

- To niezwykle ważne, by wsłuchać się, nie tyle w melodię, ile w treść hymnu, bo stwarza to odpowiednią atmosferę do spotkania - mówi Zdzisław Sawicki. - Myślę, że zadziałało, bo słuchacze, choć młodzi, byli bardzo wsłuchani. Uważam, że to bardzo ważne, by znać historię swojego narodu. Cieszę się, że stowarzyszenie Traugutt.org chce kontynuować to, co my Sybiracy rozpoczęliśmy 30 lat temu, tzn. likwidujemy te białe plamy historii. Takie spotkania są potrzebne. Tak samo, jak kiedyś, tak i dziś. Nie da się w kilku zdaniach opowiedzieć swojej historii. Życiorys Sybiraka opleciony jest faktami historycznymi. Każde moje zdanie muszę rozbudować o tło historyczne, fakty. Temat jest tak przebogaty w wiadomości, że za jednym podejściem nie da się o wszystkim opowiedzieć. Mimo że nasze spotkanie trwało dłużej niż planowaliśmy, mogłem tylko zasygnalizować pewne tematy. Wiele informacji młodzi ludzie mogą znaleźć w książkach, internecie. Zachęcam ich do szukania i poszerzania swojej wiedzy.

Sobotnie spotkanie zainicjowało nową inicjatywę Stowarzyszenia Traugutt.org - Społeczną Bibliotekę Historyczną, która mieści się w siedzibie stowarzyszenia, w nowo wydzierżawionych pomieszczeniach i ma być przestrzenią na spotkania mieszkańców naszego regionu z historią.

- Wszystkie nasze przyszłe działania edukacyjne, które będziemy prowadzić w tym miejscu postanowiliśmy skupić pod jednym szyldem - Społecznej Biblioteki Historycznej - mówi Jacek Świs, prezes Stowarzyszenia Traugutt.org. - Biblioteki, która jest miejscem spotkań z książką, ale także przestrzenią na inne działania, które promują wiedzę o historii i pokrewnych jej naukach. Chcemy zapraszać tutaj świadków historii, autorów książek, podróżników, pokazywać filmy czy organizować warsztaty i inne spotkania - zarówno dla osób starszych, jak i dla młodzieży. Będziemy nadal organizować wspólne wyjazdy do placówek edukacyjnych takich jak np. muzea, galerie. Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj współpracy i zachęcamy do dzielenia się z nami pomysłami, jak możemy wspólnie wykorzystać tę przestrzeń. Chcemy, aby była to swego rodzaju „świetlica” edukacyjna skupiająca zainteresowanych historią Polski.

Powoli powiększa się także księgozbiór biblioteki.

- Jesteśmy w trakcie kompletowania księgozbioru - dodaje Jacek Świs. - Mamy już ponad 100 pozycji. Jednak przyjęliśmy taką zasadę, że dopiero, gdy księgozbiór będzie liczył 500 egzemplarzy, będziemy je wypożyczać mieszkańcom Pruszcza i okolic. Stawiamy na jakość a nie ilość. Książki, które kupujemy to wartościowe, nowe pozycje mówiące o najnowszych dziejach Polski i Europy. Napisaliśmy też kilka wniosków o dofinansowanie naszych projektów i za uzyskane fundusze zakupimy kolejne, które zasilą bibliotekę.

Najbliższym wydarzeniem, które odbędzie się 24 lutego o godz. 18 w Społecznej Bibliotece Historycznej będzie spotkanie podróżnicze poświęcone krajom Azji Środkowej - Kazachstanowi i Kirgistanowi. O podróży szlakiem Czyngis-chana opowie Tomasz Jagielski - pedagog, historyk, lokalny dziennikarz i podróżnik zafascynowany krajami byłego Związku Radzieckiego. Prelekcja połączona będzie z pokazem zdjęć wykonanych podczas podróży. Kolejnym gościem ma być Tomasz Ilnicki.

Zobacz Jak odszukać swoich przodków

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto