Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gd.: Pięć lat z Orkiestrą Miasta Pruszcz Gdański. Od Mozarta po muzykę filmową [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wawrzyniec Rozenberg
Fot. Danuta Strzelecka
Po koniec lutego mija pięć lat od powstania Orkiestry Miasta Pruszcz Gdański. Pruszczanie pokochali ich koncerty podczas, których można usłyszeć zarówno fragmenty oper, jak i muzykę wschodnią oraz filmową. KLIKNIJ W GALERIĘ, BY ZOBACZYĆ ZDJĘCIA Z KONCERTÓW.

Orkiestra powstała pod koniec lutego 2013 roku. Kiedy rozpoczynała swoją działalność, nikt nie przypuszczał, że tak szybko będą się rozwijać, dadzą w krótkim czasie tak wiele znakomitych koncertów i zdobędą taki rozgłos oraz poważanie wśród słuchaczy.

- Każdy koncert to ogrom pracy - przyznała Aneta Wojtkiewicz, prezes i założyciel Orkiestry Miasta Pruszcz Gdański. - Inny pomysł, inna okazja, do której ściśle dostosowany jest repertuar. Zanim rozpoczną się próby, wybieramy temat koncertu, tytuł, repertuar, rozmawiamy z solistami, kompletujemy nuty. Wiele nut kupujemy i są naszą własnością. Jesteśmy również w posiadaniu wielu utworów - arii, duetów, polonezów a nawet całych koncertów, które są zaaranżowane specjalnie dla nas, na skład naszej orkiestry, a część utworów zaaranżowaliśmy sami. Obecnie przygotowujemy się do Wielkiej Gali Jubileuszowej. Będą to obchody 5-lecia naszego istnienia, połączone z Dniem Kobiet. Koncert odbędzie się 11 marca w ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Na pewno publiczność usłyszy wiele arii operetkowych i operowych przeplatanych najpiękniejszymi walcami, marszami, polkami, mazurami czy polonezami. Mamy również niespodziankę dla publiczności.

Były koncerty wiosenne, jesienne, karnawałowe; takie na których można było usłyszeć najbardziej znane i lubiane fragmenty oper; koncerty z żartem z okazji Prima Aprilis z zabawnymi ariami operetkowymi. Do tego piosenki Anny German, muzyka Mozarta i Haydna, muzyki francusko-hiszpańskiej, koncert muzyki wschodniej, barokowy, koncerty muzyki filmowej oraz wiele innych.

Dużym wyzwaniem dla muzyków było wystawienie skróconej wersji opery Carmen J. Bizeta, baletu Dziadek do Orzechów Piotra Czajkowskiego, czy przepiękne Concerto Grosso na Boże Narodzenie Arcangelo Corellego. Każdy koncert został opisany na stronie internetowej orkiestry w zakładce kronika.

Publiczność, która towarzyszy orkiestrze podczas występów, jest różnorodna. Młodzież chętnie wybiera wesołą operetkę, a inni oklaskują poezję śpiewaną. Największym powodzeniem cieszą się koncerty operetkowe oraz popularnej muzyki filmowej.

Orkiestra działa jako stowarzyszenie i wszystkim zajmują się muzycy. Są osoby od promocji, jedna osoba pomaga w księgowości, kilka osób zajmuje się dobieraniem repertuaru, solistów, organizacją nut oraz stworzeniem szczegółowego scenariusza dla konferansjera. O ostatecznym doborze repertuaru decyduje koncertmistrz, Tomasz Diakun.

Orkiestra może się poszczycić znakomitymi muzykami, którzy wchodzą w jej skład. Są to artyści, którzy na co dzień grają w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Operze Bałtyckiej, Filharmonii Słupskiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni, innych zespołach, ale również nauczyciele szkół muzycznych. Wielu artystów orkiestry jest laureatami międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych. Wśród tej grupy znaleźli się również: studentka medycyny, dwie studentki logopedii, kierownik oddziału rehabilitacji jednego z gdańskich szpitali, absolwentka ekonomii i absolwentka fizyki technicznej. Od jakiegoś czasu dyryguje nimi Jagoda Wyrwińska studentka Akademii Muzycznej.

Zobacz koncerty Orkiestry Miasta Pruszcz Gdański

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto