Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pruszcz Gd.: Mieszkańcy doczekali się tłumaczenia kroniki Hoffmanna

Marek Adamkowicz
Tłumaczeniem książki zajął się Marek Kozłow
Tłumaczeniem książki zajął się Marek Kozłow Marek Adamkowicz
Prawie sto lat przyszło czekać na tłumaczenie "Chronik des Dorfes Praust", czyli "Kroniki wsi Pruszcz" Wilhelma Hoffmanna. Wydana w 1913 r. książka jest jednym z podstawowych źródeł dotyczących historii miasta, jednak do tej pory korzystać z niej mogło wąskie grono zainteresowanych.

- Książka ukazała się w niewielkim nakładzie i znamy zaledwie kilka w miarę kompletnych egzemplarzy - mówi Bartosz Gondek, rzecznik burmistrza. - Władze miasta, decydując się na zlecenie tłumaczenia, a w przyszłości publikację, chciały uratować od zapomnienia bezcenną pozycję i umożliwić mieszkańcom Pruszcza poznanie historii.

Miejscy urzędnicy są przekonani, że takie działania są istotne w budowaniu tożsamości lokalnej. - Chcemy pokazać, że nasze miasto nie jest sypialnią Gdańska, lecz ma wspaniałą, interesującą przeszłość - dodaje Gondek.

Tłumaczeniem książki zajął się Marek Kozłow, z wykształcenia historyk, silnie związany z powiatem gdańskim. Jak mówi, praca nad przekładem była wielką frajdą, bo mógł przy okazji sporo się dowiedzieć o rodzinnych stronach.

Jedynie postać autora wciąż pozostaje dość enigmatyczna.

- O życiu Wilhelma Hoffmanna wiemy niewiele - przyznaje Kozłow. - Na pewno był urzędnikiem gminy Pruszcz, ale jego życie prywatne kryje wiele niewiadomych.

Urzędnicza profesja zostawiła, zdaniem tłumacza, trwały ślady w języku kroniki. Tekst jest suchy, rzeczowy, a przy tym dość skrupulatny. Jego zaletą jest nie tylko udokumentowanie bieżących wydarzeń, lecz także opisanie inwestycji, które zadecydowały o kształcie współczesnego Pruszcza.

- To zadziwiające, jak wiele inicjatyw podejmowanych pod koniec XIX wieku wpływa na życie dzisiejszych mieszkańców miasta - mówi Kozłow. - Z tamtych czasów pochodzi chociażby układ urbanistyczny miejscowości. Dzięki Hoffmannowi wiemy, komu zawdzięczamy to, że miasto stało się tak prężnym ośrodkiem u samych wrót Gdańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto