Pruszcz Gd.: 49 Baza Lotnicza zostaje. Rozbudowane zostaną struktury organizacyjne i infrastruktura garnizonu [ZDJĘCIA]

DS, war
Fot. UM Pruszcz Gdański
Udostępnij:
Wyjaśniła się sytuacja 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Baza, której groziła likwidacja przejdzie modernizację. Nowe plany rozwoju garnizonu przedstawił na spotkaniu u starosty powiatu gdańskiego - dowódca jednostki płk. pil. Grzegorz Matejuk.

15 stycznia, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, podpisał aneks do koncepcji rozwoju Garnizonu w Pruszczu Gdańskim.

W starostwie powiatowym, z inicjatywy starosty - Stefana Skoniecznego, oraz wicestarosty - Mariana Cichona, odbyło się spotkanie samorządowców Powiatu Gdańskiego, w tym burmnistrza Pruszcza Gdańskiego - Janusza Wróbla, i wójt gminy Pruszcz Gdański - Magdaleny Kołodziejczak, z przedstawicielami dowództwa 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Na spotkaniu, dowódca 49. BLot. płk pil. Grzegorz Matejuk zakreślił zmiany, jakie będzie przechodzić w najbliższym czasie utrzymana i rozbudowywana baza w Pruszczu Gdańskim. Rozmawiano także o współpracy samorządów i wojska w procesie modernizacji i rozbudowy.

- Zarówno samorządom lokalnym, jak również dowódcom bazy zależy na dobrej współpracy - powiedział Stefan Skonieczny, starosta gdański. -Nigdy nie opowiadałem się za likwidowania jednostki wojskowej na naszym terenie. Wiadomo już, że jednostka wojskowa w Pruszczu Gdańskim będzie się rozwijała i moim zdaniem to dobrze dla wojskowych oraz samorządowców. Oprócz lotnictwa, prawdopodobnie na terenach bazy będzie szkolenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Takie są wstępne założenia. Na terenie 49. Bazy Lotniczej planowane są wstępnie również inne formacje, ale jakie, to na razie pozostaje tajemnicą. Wojskowi zapoznali się z planami rozwoju miasta i gminy. Wnioskowali, aby w przyszłości ograniczyć zabudowę w wyznaczonych strefach, przede wszystkim nie budować wysokich obiektów. Dotyczy to terenów przyległych do jednostki w Pruszczu Gdańskim, Cieplewie i Roszkowie. Z naszych rozmów wynika, że tereny administrowane przez Aeroklub Gdański pozostaną długo na tej zasadzie, jak obecnie. Natomiast teren giełdy może być przejęty przez wojsko z dnia na dzień, jeśli będzie potrzebny dla obronności kraju. W takim przypadku giełda handlowo-samochodowa w obecnym miejscu zostałaby zlikwidowana.

- Jak wynika z listu skierowanego do miasta przez obecnego dowódcę bazy, płk. pil. Grzegorza Matejuka oraz słów, które usłyszałem na spotkaniu dowództwa bazy z samorządowcami, nasz garnizon ma być w najbliższym czasie intensywnie rozbudowywany - mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Zwiększy się liczba żołnierzy. Jednostka ma się intensywnie modernizować. Czeka nas w związku z tym zapewne sporo zmian. Więcej dowiemy się już wkrótce. Pewne jest, że losy bazy zmierzają we właściwym kierunku.

Jak mówi mjr Paweł Michalski, oficer prasowy 49. BLot w Pruszczu Gdańskim, zapisy aneksu, który właśnie podpisał Szef Sztabu Generalnego WP otwierają nowe perspektywy przed jednostką.

- Decyzja o wygaszeniu garnizonu bazy z 2010 roku powodowała, że na terenie jednostki odbywały się praktycznie tylko bieżące prace konserwacyjne - mówi mjr Paweł Michalski. - Zatwierdzenie tego dokumentu otwiera dla nas nowe perspektywy rozwoju i inwestycji. Daje zielone światło, że jednostka będzie funkcjonować. Na pewno będziemy modernizować infrastrukturę. W planach mamy też wykorzystanie na potrzeby wojska terenów, które dotychczas zakwalifikowane były jako zbędne. Byłyby nam potrzebne, jeżeli byśmy przyjęli inne rodzaje wojsk. Bardzo możliwe, że w dalszej perspektywie tereny giełdy samochodowej będą musiały wrócić do wojska.

Zobacz: PERYSKOP 9.02.2018

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jurek
Czy poza Pruszczem Gdańskim na terenie byłego wolnego miasta Gdańsk , istnie jakaś jednostka wojska Polskiego ,chciał bym się dowiedzieć .
S
Spioszek
Jednostka miała być zlikwidowana z powodu zbyt bliskiej odległości do rosyjskiej enklawy . wróbel i reszta z PO.. wyprosiła u ministra Siemoniaka aby pozostawił jedniostke tuż przed wyborami samorządowymi , była stosowna propogandowa akcja w telewizji .A tu niespodzianka Pisowcy popierają w całej rozciągłości akcję Po .
A mieszkańcy nie cieszcie się już , nie pośpicie nocami w własnych łóżkach , wasze małe dzieci będa płakały przez pół nocy .
A latające czołgi nad waszymi głowami będa dbały o wasz bezpieczny sen . A o wyszkoleniu kadry świadczy dzisiejszy wypadek , gdy wspaniali piloci pocieli linię wysokiego napięcia tuż za lotniskiem gdzie teren powinni znać jak własną kieszeń . Amerykanie potrafią wiecej i głośniej . A w razie prawdziwego konfliktu tu spadną pierwsze bąbeczki . słodkich snów
m
mieszkaniec Osiedla wschód
Szkoda, że ani Burmistrzowi ani Staroście nie zależy na budowie wiaduktu lub tunelu na wysokości Komarowa, mimo iż bardzo dużo mieszkańców złożyło petycje w tej sprawie do obu samorządowców. Wolą wydawać pieniądze na nikomu niepotrzebny tunel w Radunicy. Przecież wiadukt w ulicy Przemysłowej wystarcza dla tego terenu.
P
Pruszczanin
No proszę, PO miało dwie kadencje swojego Ministra, a mimo tego nie potrafiło pozytywnie zadecydować o losach lotniska w Pruszczu. Natomiast PIS szybko i konkretnie sprawę rozwiązał, zresztą jak wiele innych. Może w Pruszczu nadszedł czas, aby miastem rządziła inna partia aniżeli PO.
a
ada
Czas najwyższy aby zlikwidowano te nikomu nie potrzebną giełdę i w związku z nią zmniejszy się ruch samochodów w niedzielę :)
z
z Pruszcza
Obawiam się, że może zabraknąć terenów z powodu ciągłej wyprzedaży gruntów miejskich przez obecne władze.
L
Lofix
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,16002285,Co_dalej_z_baza_lotnicza_w_Pruszczu__To_byl_symbol.html
http://gdansk.tvp.pl/18518701/likwidacja-49-bazy-lotniczej-w-pruszczu-gdanskim

... i dziękuję za uwagę.
g
gość11
Dawno się tak nie uśmiałem :D
L
Lofix
Może dlatego, że burmistrz Wróbel próbował zatrzymać tę jednostkę odkąd tylko pojawił się idiotyczny pomysł jej likwidacji.
g
gegroza
To pożegnajcie się z giełdą :)
G
Gość 2
Nie tylko chłopaki z PO. Dziewczyny też : -)
G
Gość 1
I deweloperka poszła bokiem?
Bardzo dobra wiadomość :-)
Tylko nie wiem czemu próbują się przy tym ogniu ogrzać akurat chłopaki z PO?
G
Gość
No ciekawe.... ciekawe .....
Dodaj ogłoszenie