Powracający problem w gminie Cedry Wielkie - nielegalne wysypiska śmieci

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. UG Cedry Wielkie
Udostępnij:
W lipcu bieżącego roku gmina Cedry Wielkie informowała o nielegalnych składowiskach odpadów w różnych miejscach gminy. Proceder powtarza się niestety regularnie – mimo w miarę szczelnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W ostatnich dniach znowu porzucono śmieci.

Nielegalne wysypiska w gminie Cedry Wielkie

Wydawać by się mogło, że gospodarka odpadami komunalnymi jest tak skonstruowana, a nasze społeczeństwo tak świadome, że każdy pozbywa się śmieci w sposób legalny i prawidłowy. Niestety, na razie to tylko nasze marzenia. Nielegalne wysypiska śmieci tworzone są w lasach, rowach, opuszczonych terenach mieszkaniowych i przemysłowych, a także wyrobiskach poeksploatacyjnych, a w przypadku gminy Cedry Wielkie również na wałach. W ostatnich dniach znowu odkryto porzucone odpady.

– W dalszym ciągu nie mogę zrozumieć, dlaczego wśród nas są osoby, które zanieczyszczają środowisko. Nie bardzo też wiem, w jaki sposób dotrzeć do wyobraźni tych osób. Takie postępowanie powinno być surowo karane – komentuje Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie

.

Gmina po raz kolejny apeluje, aby śmieci wyrzucać zgodnie z przyjętymi zasadami.

- Nie twórzmy nielegalnych składowisk! Przecież każdy mieszkaniec gminy płaci za odbiór śmieci komunalnych. Regularnie prowadzona jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Przypominamy też, że działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy mieszkaniec może bezpłatnie zostawić śmieci - dodają urzędnicy.

Coraz więcej nielegalnych wysypisk

Główny Inspektor Ochrony Środowiska zauważa, że w ostatnich latach nasiliło się zjawisko tworzenia nielegalnych wysypisk śmieci. Inspektor apeluje, aby mieszkańcy zgłaszali nielegalne wysypiska śmieci, a nawet wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na tereny oddalone od zabudowań mieszkalnych, ponieważ mogą one przewozić odpady. Zwracać należy też uwagę na różne beczki i pojemniki, które pojawiły się w okolicy. Zgłoszenia należy kierować do Inspektora Ochrony Środowiska.

Wszystkie sprawy związane z nielegalnym składowaniem odpadów należy zgłaszać mailowo (https://www.gios.gov.pl/pl/zglos-interwencje-formularz). Wystarczy wskazać lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis danego zgłoszenie (ewentualnie zamieszczając do niego zdjęcie). Zgłoszenia można dokonać również w sposób anonimowy.

Inspektor ostrzega też właścicieli nieruchomości pod wynajem przed działalnością oszustów, ponieważ wynajmują oni magazyny i działki, chcąc gromadzić tam – bez wiedzy właściciela – różnego rodzaju odpady.

– Oszuści działają zazwyczaj według prostego schematu. Umowę z właścicielem podpisuje doraźnie powołana firma, nieoficjalnie współpracująca z nieuczciwym podmiotem. Wynajmowany teren w krótkim czasie zostaje zapełniony odpadami, a następnie firma znika z rynku, pozostawiając problem właścicielowi. Zgodnie z ustawą o odpadach, posiadacz odpadów jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

- W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu, który zdeponował nielegalnie odpady, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji. Dlatego należy zachować dalece idącą ostrożność, dokładnie weryfikować firmy, z którymi zawierane są umowy oraz regularnie kontrolować wynajmowane pomieszczenia i grunty. W przeciwnym wypadku kosztem utylizacji takich odpadów, który często może wynosić kilka milionów złotych, mogą zostać obciążeni właściciele gruntów – informuje Inspektor Ochrony Środowiska.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie