Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Zabytki są chlubą gmin i zachęcają do odwiedzenia

Wawrzyniec Rozenberg
Anna Gawrońska
W każdej gminie są stare, zabytkowe obiekty, które są chlubą samorządów. Wymagają jednak kosztownych remontów. Gminy nie unikają wydatków na swoje zabytki. Wiele prac konserwatorskich można wykonać z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej. Część z zabytkowych obiektów znajduje się w rękach prywatnych i nie zawsze właściciele mają odpowiednie kwoty na ich ratowanie.

Najstarszym zabytkowym obiektem jest Kanał Raduni, który został wyremontowany kilka lat temu przez samorząd powiatu gdańskiego z wykorzystaniem wsparcia finansowego z UE i z innych źródeł. Po remoncie zabytek ten jest w doskonałym stanie i jest chlubą miasta.

Zobacz: Zabytki Żuław Wiślanych odzyskują swój dawny blask [ZDJĘCIA]

Najwięcej obiektów zabytkowych znajduje się w Pruszczu Gdańskim. W końcowej fazie remontu jest dom przy ul Krótkiej 6. Remont Domu Młynarza przy ul. Wojska Polskiego 44 został wstępnie zaplanowany na przyszły rok. W tym roku zabezpieczone zostaną odkryte niedawno piwnice gotyckie przy ul. Zastawnej. Na 2022 rok zaplanowana jest adaptacja następnego budynku dawnego gospodarstwa przy ul. Grunwaldzkiej 71.

Co roku samorząd miasta dotuje kolejne etapy remontu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a w tym roku miasto sfinansuje prace konserwatorskie przy witrażach Landmanna w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Na terenie gminy Trąbki Wielkie jest pięć zabytkowych kościołów: w Trąbkach Wielkich, Kłodawie, Sobowidzu i dwa w Mierzeszynie. Samorząd stara się wspierać ich remonty niewielkimi kwotami. W bieżącym roku planowane jest przygotowanie większej akcji remontowania tych zabytków z wykorzystaniem wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Ponadto są tu zabytkowe dwory w Trąbkach Wielkich, Rościszewie i w Gołębiewku. Pozostają one w prywatnych rękach i są w dobrym stanie.

Właśnie zakończyły się remonty czterech kościołów w gminie Cedry Wielkie, z wykorzystaniem dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Na kościele w Trutnowych stanęła nowa wieża. Do zabytków zaliczają się również trzy domy podcieniowe, Jeden, w Miłocinie jest własnością gminy oraz prywatne w Trutnowych i w Koszwałach. Wszystkie one są w dobrej kondycji.

Zobacz: https://pruszczgdanski.naszemiasto.pl/zabytki-zulaw-wislanych-odzyskuja-swoj-dawny-blask-zdjecia/ar/c8-5018512

W gminie Suchy Dąb zabytków nie brakuje. Gmina dopłaca do remontu zabytkowych kościołów, a jest ich aż pięć. W dobrej kondycji jest dom podcieniowy w Krzywym Kole, użytkowany przez Caritas. Dwa prywatne domy podcieniowe w Steblewie są w tragicznym stanie. Podobnie, jak pokrzyżacki folwark w Grabinach Zameczku, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i niewiele z niego zostało. Nikt nie ma pomysłu na odbudowanie kościoła w Steblewie. Kilka lat temu zabezpieczono mury wiekowej świątyni i na tym się skończyło.

Gmina podjęła działania w celu odzyskania od właściciela pokrzyżackiego zameczku

– zaznaczył Karol Kardasiński, z urzędu gminy w Suchym Dębie. - Jeśli sprawę doprowadzimy do końca, będzie szansa na uratowanie bezcennego zabytku.

Dwór w Rusocinie nie ma szczęścia do właścicieli i popada w coraz większą ruinę. Do zabytków zalicza się również kościół w Łęgowie. Dzwonnica menonicka w Wiślinie jest w dobrym stanie po remoncie, wykonanym kilkanaście lat temu. Ważnymi zabytkami są elektrownie wodne na Raduni, w Straszynie i w Juszkowie. Są w doskonałym stanie, a właścicielem ich jest firma Energa.

Najważniejszymi zabytkami gminy Kolbudy są elektrownie wodne w Bielkowie i Łapinie Dolnym z urządzeniami wodnymi. Do zabytków zaliczają się kościoły w Czapielsku, Pręgowie i Lublewie. Kościół w Pręgowie jest wybudowany z kamieni polnych, jeden z nielicznych tego typu, który pozostał na terenie Europy. Gmina regularnie dopłaca do remontu sakralnych zabytków.

Najważniejsze zabytki w gminie Pszczółki to kościół w Różynach oraz wiatrak w Pszczółkach, który jest w prywatnych rękach. Do zabytków w gminie Przywidz zalicza się kościół, a gmina przeznaczyła na wsparcie jego remontu 10 tys. zł. W ubiegłym roku dopłacono 30 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto