Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Wypadki w rolnictwie. KRUS podsumowuje III kwartał 2014 roku

Marta Irzyk
nadesłane
Od lipca do września br. do gdańskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wpłynęło 11 zgłoszeń o wypadkach w rolnictwie. Placówka przypomina, jak dbać o bezpieczeństwo i unikać niebezpiecznych sytuacji.

- Ostatnie zgłoszenia dotyczyły uderzenia rolnika przez krowę (uderzenie rogami) podczas wyprowadzania na pastwisko. Przyczyną zdarzenia było niestosowanie metod poskramiania bydła - tłumaczy Anna Tomaszewska, inspektor ds. prewencji Oddziału Regionalnego KRUS w Gdańsku.

- Zgłoszono również upadek łyżki od koparki podczas jej zmiany w czasie rozpoczęcia prac oczyszczania wewnętrznych rowów melioracyjnych, której przyczyną było zbyt bliskie podejście do osprzętu podczas jego demontażu. Rolnicy zgłaszali również różnego rodzaju upadki - dodaje inspektor.

KRUS nieustannie przypomina, że wypadki bardzo często zdarzają się w naturalnym środowisku rolników, czyli na podwórzach, w pomieszczeniach inwentarskich, przydarzają się też na poddaszach, polach i schodach. Przedmioty spadają i przygniatają rolników głównie podczas prac polowych lub w warsztatach.

Prowadzone są liczne kampanie, mające zwrócić uwagę rolników na bezpieczeństwo, m.in. "Szanuj życie" razem z PIP oraz "Upadek to nie przypadek" i "Nie daj się wkręcić". Kampanie uczulają rolników m.in. na to, jak ważne jest zabezpieczenie gospodarstw: utwardzenie ciągów pieszych, zamontowanie barierek przy schodach czy otrzymanie porządku w pomieszczeniach i na podwórkach.

KRUS informuje, jak postępować w razie wypadku:

Należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zadbać o bezpieczeństwo osób poszkodowanych i udzielających pomocy. Poszkodowanemu należy udzielić pomocy stosownie do rodzaju zagrożenia (np. odciągnąć od maszyny, odłączyć od źródła prądu, ułożyć i  przykryć chorego, założyć opatrunek, wykonać sztuczne oddychanie itp.) oraz wezwać pomoc lekarską.
Lekarza udzielającego pomocy trzeba poinformować o okolicznościach wypadku. Jeśli lekarz uzna za niezbędne przeprowadzenie badań do ustalenia zawartości alkoholu lub substancji odurzających i psychotropowych w organizmie, poszkodowany powinien poddać się temu badaniu. Odmowa jest podstawą do niewypłacenia odszkodowania.
Wypadek należy zgłosić bez zbędnej zwłoki (w ciągu 14 dni, jeśli nastąpił uszczerbek na zdrowiu) w najbliższej jednostce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Miejsce i przedmioty związane z wypadkiem należy w miarę możliwości zabezpieczyć do czasu przeprowadzenia oględzin przez pracownika Kasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto