Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Uwaga na kleszcze! Więcej przypadków boreliozy. Najwięcej w gm. Kolbudy i Przywidz

Agata Cymanowska
Archiwum
Wzrasta liczba przypadków boreliozy w powiecie gdańskim. Za statystykami stoi nie tylko duża ilość kleszczy, ale lepsza diagnostyka i większa świadomość.

Uwaga na kleszcze! - Już w marcu, jak wyszłam do lasu, to wróciłam z trzema kleszczami - mówi mieszkanka gm. Przywidz. Ofiarą tego groźnego pasożyta można paść jednak nie tylko na terenie zalesionym, ale i w gęstych zaroślach, paprociach, w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi.

- Na początku maja jechałem przez las rowerem z Gdańska, przez gminę Kolbudy, do Przywidza i... znowu wróciłem z kleszczem - mówi pan Eryk z Sopotu, który dodaje, że leczył się już na boreliozę.

Z mapy pokąsań przez kleszcze skutkujące zachorowaniami na boreliozę w 2016 r., opublikowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarną w Gdańsku, wynika, że w powiecie gd. najwięcej takich przypadków odnotowano na terenie gmin Kolbudy i Przywidz, a najmniej w gm. Cedry Wlk. i Suchy Dąb.

- W ostatnich latach poważnym problemem stały się choroby przenoszone przez kleszcze, m.in.: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Większość zachorowań zdarza się późną wiosną oraz w okresie letnim ze względu na aktywność kleszczy - informuje Dominika Mucha, powiatowy inspektor sanitarny w Pruszczu Gd. - Kleszcze bytują na obszarach zalesionych, trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach ale również w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi.

W powiecie gd. w 2015 r. odnotowano 50 przypadków zachorowania na boreliozę, w 2016 - 82, a od stycznia do kwietnia tego roku - 16. W okresie tym nie odnotowano zgłoszeń przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

- Należy zaznaczyć, iż zwiększa się świadomość zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów możliwości zachorowania , stąd zwiększona diagnostyka w kierunku boreliozy i co za tym idzie wykrywalność - tłumaczy Dominika Mucha.

Aby ustrzec się kleszczy, należy odpowiednio się ubrać - ubranie powinno zakrywać całe ciało i spryskać preparatem odstraszającym kleszcze. Po powrocie z parku lub lasu trzeba dokładnie obejrzeć ciało. - W przypadku zauważenia kleszcza należy go jak najszybciej usunąć ze skóry - podkreśla Dominka Mucha. - Ryzyko zakażenia jest uwarunkowane czasem zakotwiczenia kleszcza na skórze. Nie wolno go smarować tłuszczem ponieważ dusząc się, zwiększa wydzielanie śliny, w której mogą być zarazki. Przy usuwaniu pasożyta najlepiej używać pęsety, którą należy uchwycić kleszcza i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować np.spirytusem. Jeżeli resztki pasożyta pozostały w skórze należy zgłosić się do lekarza w celu ich usunięcia.

Sonda o pigułce antykoncepcyjnej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto