Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Trwają remonty w szkołach [ZDJĘCIA]

Wawrzyniec Rozenberg
Wawrzyniec Rozenberg
Trwają prace remontowe w placówkach. Nie wszędzie uda się rozpocząć rok szkolny w nowych pomieszczeniach, ale samorządowcy zapewniają, że są już gotowi na przyjęcie uczniów.

Jak zapewniają samorządowcy, wszystkie 36 szkół podstawowych w powiecie gd. jest już właściwie przygotowanych na przyjęcie uczniów 4 września (w tym roku rok szkolny rozpocznie się tego dnia). Będzie jednak sporo zmian, które wymusiła reforma oświaty. W szkołach podstawowych pojawią się klasy siódme (za rok także ósme), a w gimnazjach, które będą wygaszane, zostaną tylko uczniowie z klas drugich i trzecich. Nie wszyscy też rozpoczną naukę w docelowych salach dydaktycznych. I tak, np. uczniowie Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich trafią do nowych klas dopiero w październiku. Do tego czasu lekcje będą odbywały się tak, jak w ubiegłym roku.

- Planujemy zakończyć inwestycję we wrześniu, aby od października uczniowie mieli lepsze warunki do nauki - mówi Błażej Konkol, wójt gm. Trąbki Wlk. - Niemniej miejsca w starszej części szkoły nie brakuje. Tym bardziej, że uczniowie klas siódmych SP w Trąbkach będą mieli lekcje w gimnazjum. Zmianie ulegnie system dowozów. Mamy dwa gminne autobusy i korzystamy z usług transportowej firmy.

W gm. Pruszcz Gdański funkcjonuje 8 szkół podstawowych, 3 zespoły szkół i gimnazjum. Prace związane z przekształcaniem szkół kosztowały samorząd już 350 tys. zł. Za tę kwotę gmina m.in. zakupiła wyposażenie do pracowni chemiczno-przyrodniczych w szkołach podstawowych w Wojanowie i w Łęgowie, oraz nowe meble przystosowane do wzrostu uczniów. Jak zapowiedziano nam w gminie, niemałą kwotę trzeba będzie przeznaczyć na dowóz uczniów z Borkowa do Rotmanki. Gimnazjum w Przejazdowie zostanie przekształcone w szkołę podstawową, co też wygeneruje dodatkowe koszty związane z koniecznością dostosowania pomieszczeń placówki do potrzeb młodszych uczniów. Zespoły szkół w Rotmance, Straszynie i Łęgowie będą funkcjonowały, jako podstawówki.

Uczniowie siódmych klas ze wszystkich pruszczańskich szkół podstawowych przejdą do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, gdzie utworzona będzie szkoła podstawowa dla uczniów klas starszych, w miejsce wygaszanego gimnazjum.

- Pod zarząd „Jedynki” przejdzie tak zwana mała szkoła z ul. Obrońców Westerplatte. Do tej pory była to filia Zespołu Szkół nr 4 - mówi Jerzy Kulka, z-ca burmistrza Pruszcza Gd.

W gm. Pszczółki uczniowie klas starszych szkół podstawowych uczyć się będą w siedzibie obecnego gimnazjum. Dzięki temu gmina nie poniesie wysokich kosztów przystosowania klas w dotychczasowych szkołach podstawowych.

W gm. Przywidz są dwie podstawówki i jeden zespół szkół. Władze tej gminy przystosują nowe klasy w szkołach w Pomlewie i w Trzepowie, z myślą o uczniach klas VII.

W gminie Suchy Dąb są podstawówki i jeden zespół szkół. Gmina wydała do tej pory 6 tys. zł na dostosowanie klas. - Dzięki wcześniejszej rozbudowie, wystarczy miejsca do utworzenia klas siódmych i ósmych - mówi Jerzy Wiśniewski, dyrektor SP w Koźlinach - Potrzebne są jednak niemałe kwoty na wyposażenie pracowni fizycznej i chemicznej.

W gm. Kolbudy zakończyła się m.in. rozbudowa szkoły w Lublewie. Powstała nowa sala gimnastyczna i nowe klasy. Trwają odbiory i jeśli wypadną pomyślnie, uczniowie będą korzystać z nowych pomieszczeń już od 4 września.

- Budujemy nową szkołę w Kowalach, ze wsparciem sąsiednich gmin - dodaje Leszek Grombala, wójt gm. Kolbudy. - Obiekt będzie gotowy za rok.

Samorządowcy podkreślają, że gminy nie otrzymały na dostosowanie szkół do wymogów reformy wsparcia finansowego z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak podkreślają samorządowcy, koszty generuje m.in. tworzenie pracowni np. do fizyki czy chemii (do tej pory były to przedmiot gimnazjalne). Wyposażenie kupowane będzie także podczas roku szkolnego. Gminy zamierzają domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

- Nie otrzymaliśmy pozytywnej odpowiedzi na nasz wniosek o dofinansowanie dostosowania klas do nowych warunków do Ministerstwa Edukacji Narodowej - mówi Błażej Konkol. - Będziemy składać następny wniosek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto