Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Poprawiły się warunki życia mieszkańców powiatu. Korzystających z pomocy społecznej jest mniej

Anna Kordunowska
UM PG
Z danych statystycznych Głównego Urzędu Statycznego wynika wprost - ubóstwo w Polsce z roku na rok maleje, a Polakom żyje się coraz lepiej. Niektórzy przyczyn takiego stanu rzeczy dopatrują się we wzroście wynagrodzeń, inni w spadku bezrobocia, kolejni w rządowym programie „500 plus”. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest w gminach powiatu gdańskiego oraz w Pruszczu Gdańskim.

Z lokalnych statystyk wynika, że w gminach i mieście sukcesywnie spada liczba osób ubiegających się o przyznanie pomocy społecznej. Przykładowo w Pruszczu Gdańskim, w roku 2011 z pomocy skorzystały 742 osoby, w roku 2017 takich osób było już 609. Przy tym należy zaznaczyć, że największy spadek widoczny był z roku 2016 na 2017. Wówczas z pomocy społecznej zrezygnowało ponad 50 osób.

“Ta tendencja najprawdopodobniej nie jest spowodowana rządowym programem 500 plus”
Karolina Kamrowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej stwierdziła jednak, że spadek liczby beneficjentów pomocy społecznej najprawdopodobniej nie jest spowodowany świadczeniem wychowawczym „500 plus”.

- Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” nie jest wliczane do dochodu rodziny starającej się o świadczenia z pomocy społecznej. W związku z tym osoby, które spełniają kryterium dochodowe - bez różnicy czy posiadają świadczenia wychowawcze, czy też nie - mogą się starać o pomoc w ramach ustawy o pomocy społecznej - tłumaczy nam Karolina Kamrowska.

Jakie zdanie mają Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej?

Inne opinie usłyszeliśmy z Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

- Program „500 plus” niezaprzeczalnie przyczynił się do poprawy sytuacji socjalno - bytowej rodzin, a zwłaszcza w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych małych dzieci - mówi Monika Cherek, pracownik socjalny z GOPS Kolbudy. - W 2016 roku z pomocy skorzystało 416 rodzin, w 2017 rodzin tych było już 324.

Z analizy danych z 2017 roku wynika, że podobnie jak w roku 2016, głównym powodem korzystania z usług pomocy społecznej było ubóstwo skorelowane z niepełnosprawnością, długą chorobą, bezrobociem czy bezradnością w sprawach opiekuńczo - wychowawczych.

W gminie Pruszcz Gdański, w 2017 roku pomocy udzielono 348 rodzinom, w roku wcześniejszym było niespełna 10 rodzin więcej. - W ostatnich dwóch latach dostrzec można wzrost liczby osób niepełnosprawnych korzystających z pomocy społecznej - poinformowała nas Ewa Drzazga, pracownik socjalny GOPS Pruszcz Gdański. - Dodatkową zmianą, jaką można dostrzec, jest też wzrost liczby osób samotnych bądź rodzin bez dzieci i zmniejszenie liczby rodzin wielodzietnych, korzystających z pomocy społecznej. Analizując dane należy zauważyć, że liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej utrzymuje się na stałym poziomie, a zmianom ulegają jedynie powody udzielania pomocy.

Ze statystyk wynika więc, że osób ubiegających się o zasiłek z ośrodków pomocy społecznej faktycznie jest coraz mniej, a największy skok liczby osób rezygnujących z pomocy zauważalny był w minionym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto