Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański. Ponad 770 sygnałów naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń. Najczęstsze zgłoszenia: przekroczona prędkość i złe parkowanie

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. KPP Pruszcz Gd.
Dokładnie 777 punktów z różnego rodzaju sygnałami z powiatu gdańskiego naniesiono na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczenia prędkości i niezgodnego z przepisami parkowania. co jeszcze zgłaszali mieszkańcy powiatu?

Jeździmy za szybko, a auta parkujemy gdziekolwiek, nie zważając na przepisy - tak wynika z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci z powiatu gdańskiego podsumowali kolejny rok funkcjonowania tego interaktywnego narzędzia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - 777 zgłoszeń z powiatu gdańskiego

W 2020 roku nasi policjanci otrzymali za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dokładnie 777 zgłoszeń. Potwierdzonych zostało 145 zgłoszeń, do innych instytucji, względem właściwości rzeczowej, przekazano 35 zgłoszeń, a 557 zagrożeń nie zostało potwierdzonych. Wyeliminowano 39 problemów a jedno zgłoszenie zostało zakwalifikowane jako pomyłka.

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi istotne narzędzie komunikacji pomiędzy mieszkańcami powiatu gdańskiego a funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim oraz podległych jej komisariatów. Mundurowi weryfikują każdy otrzymany sygnał i zachęcają do odpowiedzialnego korzystania z aplikacji - tłumaczy sierż. szt. Karol Kościuk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim.

Powiat gdański na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - jakich zgłoszeń był najwięcej?

Przedstawiciel pruszczańskiej policji podaje, że najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczeń prędkości, nieprawidłowej, według zgłaszających, organizacji ruchu oraz niezgodnego z przepisami parkowania. Z pozostałych kategorii przekazywano m.in. informacje dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz grupowania się młodzieży.

- Informacji dotyczących przekroczeń prędkości było 442, z czego mundurowi potwierdzili 107 - wylicza Kościuk. W miejscach wskazanych przez mieszkańców, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, pojawiają się cykliczne kontrole. W kilkudziesięciu takich lokalizacjach pozwoliły one problem wyeliminować – kierowcy, którymi najczęściej byli mieszkańcy najbliższej okolicy,  jeżdżą wolniej i spokojniej.

Z kolei 36 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Sygnały te były potwierdzone przez policjantów i za każdym razem kończyły się interwencjami we wskazanych miejscach. Większa część zgłoszeń dotyczyła tego samego problemu, czego przykładem jest kwestia nieprawidłowego parkowania na dużych osiedlach mieszkaniowych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policjanci przypominają, że KMZB nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania kwestii problemowych, które są weryfikowane w czasie kilku służb – celem określenia, czy jest to incydent, czy sprawa występująca w dłuższym okresie. Pamiętajmy, że każde „kliknięcie” niesie za sobą reakcję stróżów prawa i dlatego policjanci proszą o rozważne i przemyślane korzystanie z programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto