Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański. Dzieci z klas 1-3 wróciły do szkół. Na razie w systemie hybrydowym. Jak pierwsze wrażenia?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. archiwum DB
Uczniowie pomorskich szkół, także ci z powiatu gdańskiego, po długiej przerwie powrócili do szkolnych ławek. Na razie decyzją tą objęci są uczniowie klas 1-3, którzy mają uczyć się hybrydowo, tzn. część ich lekcji będzie odbywać się w szkolnych salach, część – w domu. Pierwsze zajęcia w szkolnych budynkach odbyły się w ostatni poniedziałek, 26.04.2021.

- Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia 2021 w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas – zdalnie – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Sam minister, Przemysław Czarnek, w wypowiedziach dla mediów wielokrotnie podkreślał, że jeśli dynamika spadkowa pandemii utrzyma się przez kolejne dni, to w maju do szkół będą mogli wrócić wszyscy uczniowie.

Zajęcia hybrydowe w 11 województwach

Póki co, od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych mają uczniowie w 11 województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • pomorskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • lubuskim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • mazowieckim,
  • podlaskim,
  • świętokrzyskim,
  • lubelskim,
  • podkarpackim,
  • małopolskim.

Starsze klasy nadal pracują zdalnie.

Nauczanie hybrydowe czyli jakie?

Resort edukacji odpowiada, jak w praktyce mają wyglądać zajęcia uczniów po powrocie do szkolnych budynków.

- Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia. W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie – tłumaczy Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEiN.

Co o powrocie do nauki stacjonarnej po pierwszym tygodniu myślą rodzice? „Dzieci już do końca roku szkolnego powinny zostać na zdalnym nauczaniu”, „Dzieci wrócą do szkół, a nauczyciele codziennie będą robić im kartkówki, po to, żeby nadgonić materiał”, „Uczniowie wrócą, a za chwilę połowa z nich wyląduje na kwarantannie” - takimi opiniami dzielą się zaniepokojeni rodzice. Znalazło się też kilka pozytywnych głosów, wskazujących głównie na to, że mali uczniowie choć trochę odpoczną od siedzenia przed monitorami i spotkają się z kolegami z klasy.

„To nie może być czas odpytywania”

Jak, według środowiska oświatowego, powinien wyglądać powrót do szkół? Przede wszystkim bezstresowo – wskazują propagatorzy nowoczesnego szkolnictwa. Apelują, by nie był to czas odpytywania i nadrabiania materiału, a raczej – nadrabiania pracy nad relacjami. Na jeszcze inną kwestię zwraca uwagę Wojciech Książek, przewodniczący „Solidarności” oświatowej w regionie gdańskim:

- Apelujemy o szczepionki dla wszystkich pracowników szkół i przedszkoli, nie tylko nauczycieli, ale także np. woźnej, sekretarki, pań sprzątających. W szkole przecież nie tylko nauczyciele mają kontakt z uczniami, ale także pracownicy obsługi i administracji. Zaszczepienie tych osób to naprawdę pilna sprawa.

Pierwsze wrażenia po stacjonarnych lekcjach

Jak udały się uczniom pierwsze zajęcia? Sprawdziliśmy w SP nr 4 w Pruszczu Gdańskim.

- Uczniowie są bardzo zadowoleni z tego, że wreszcie mogą usiąść w szkolnych ławkach i zobaczyć się ze swoimi kolegami i koleżankami. Nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły także cieszą z ich powrotu. Teraz czekamy na kolejne roczniki, jak najbardziej jesteśmy gotowi na ich powrót – mówi dyrektor placówki, Paweł Biesiekierski

.
Podkreśla, że w pierwszych dniach po powrocie frekwencja wśród uczniów była bardzo wysoka.
Natomiast Jerzy Kulka, wiceburmistrz Pruszcza Gdańskiego dodaje, że tak naprawdę na nauczanie hybrydowe szkoły były gotowe już od dawna. - Już we wrześniu zeszłego roku zakładaliśmy, że takie nauczanie byłoby dobrym pomysłem. Każdy z dyrektorów miał już opracowaną swoją procedurę i byliśmy gotowi na tę hybrydę. Po dzieciach i rodzicach widać, że byli już stęsknieni powrotu do szkoły, a my na bieżąco dostosowujemy się do wytycznych ministra. Myślę, że świetnie dajemy sobie radę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto