Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański. Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców – cukrzyca typu 2. Zgłoś się do programu

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Pixabay
Sopot, Gdańsk, Stegna, gmina i miasto Tczew oraz powiat gdański – w tych miejscach ruszył metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Propozycja jest skierowana do osób w wieku od 35 do 64 lat. W sumie z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzysta 20 tys. osób.

Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatu gdańskiego

Ruszył metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Skierowany jest do osób w wieku od 35 do 64 lat z grup podwyższonego ryzyka. Ma zidentyfikować osoby ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w jej fazie bezobjawowej.

Na początek z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy Sopotu, Stegny, Gdańska i powiatu gdańskiego oraz miasta i gminy Tczew. Niebawem program obejmie też Gdynię i powiaty: kartuski, pucki i wejherowski.

W ramach wszystkich realizowanych projektów przeprowadzonych zostanie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich.

Dla kogo program profilaktyki?

Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z metropolitalnych bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności w wieku 35-64.

Na czym polega program?

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.

Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2.

Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Gdzie się zgłosić

Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatu gdańskiego realizowany jest w partnerstwie z Lux Med sp. z o.o. Projekt będzie realizownay na terenie całego powiatu do 31 grudnia 2022 r.
Jeśli jesteś osobą

  • w wieku 35-64 lata
  • w wieku aktywności zawodowej
  • w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2
  • zamieszkująca na terenie powiatu gdańskiego

zgłoś się do projektu.**

Centrum Medyczne Lux Med
ul. Wita Stwosza 1, Pruszcz Gdański, tel. 885 617 391, email: [email protected]

Więcej informacji TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto