Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gdański: Akcja "Nie jest kolorowo". Każdy może pomóc!

Marta Irzyk
Traugutt.org
Rozmowa z Jackiem Świsem, prezesem Stowarzyszenia Traugutt.org

Gdzie odbędą się zbiórki w ramach projektu „Nie jest kolorowo”?
Nasza akcja charytatywna planowana na terenie województwa pomorskiego. Przedmiotem zbiórek będą przybory szkolne, które zostaną przekazane uczniom polskich placówek edukacyjnych za wschodnią granicą – głównie z terenu Rejonu Wileńskiego. Zbiórki odbędą się m.in. w powiecie gdańskim, z którego zgłosiło się już pięć szkół. W tym tygodniu rozesłaliśmy do szkół z woj. pomorskiego ok. 600 maili z zaproszeniem do udziału w projekcie, a aktualną listę placówek, które wyraziły zgodę, można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Kiedy będzie można przekazywać przybory?
Planowany dokładny termin zbiórki to 9 – 22 maja. Równolegle do akcji w szkołach planujemy przeprowadzić ogólnodostępne zbiórki przyborów szkolnych poprzez naszych lokalnych koordynatorów oraz zbiórkę publiczną środków finansowych. Zebrane kredki, zeszyty, piórniki i inne przybory szkolne zostaną następnie posegregowane, spakowane i przygotowane do wysyłki przez wolontariuszy naszego stowarzyszenia. Transport za naszą wschodnią granicę planowany jest w lipcu lub sierpniu 2016, tak, aby uczniowie polskich placówek na Wileńszczyźnie otrzymali pomoc wraz z nowym rokiem szkolnym. W zeszłym roku akcję przeprowadziliśmy pilotażowo m.in. w szkołach w Pruszczu Gdańskim i Straszynie; w efekcie na Wileńszczyznę pojechał samochód dostawczy pełen przyborów. Ważny jest też walor edukacyjny - chcemy, by młodzież pamiętała o swoich rówieśnikach na Wileńszczyźnie i o samej historii tego regionu.

Niedawno stowarzyszenie kolejny raz wsparło rodaków.

Trzech członków naszego stowarzyszenia przebywało na Wileńszczyźnie w połowie kwietnia. Okazją do kolejnej wizyty było przekazanie mieszkającym tam rodakom pomocy w postaci darów zebranych na Pomorzu - 800 kg ubrań, żywności oraz chemii gospodarczej. Pierwszym przystankiem na trasie był podwileński Niemenczyn oraz spotkanie z p. Edwardem Puncewiczem - starostą gminy Niemenczyn. Przy okazji wizyty odwiedziliśmy również Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny, po którym oprowadził nas p. Marian Dzwinel, kustosz placówki. Przed następnym spotkaniem zwiedziliśmy pobliski Zułów - miejsce urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pani Irena Bejna, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, przyjęła naszą delegację w Podbrodziu, gdzie zostawiliśmy żywność zebraną podczas akcji „Rodacy Bohaterom”. Ostatnim etapem wizyty były Nowe Świeciany, gdzie obejrzeliśmy nieukończony jeszcze Dom Polski i przekazaliśmy paczki na ręce pana Wacława Wiłkojcia z miejscowego koła ZPL. Wracając do domu, odwiedziliśmy także cmentarz w Święcianach oraz tamtejsze gimnazjum, którego wychowankami byli m.in. Lidia Lwow-Eberle oraz Zdzisław Badocha ps. „Żelazny”. Jednym zdaniem - był to krótki, ale bardzo intensywny wyjazd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto