18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gd. Okruchy motoryzacyjnej historii Wolnego Miasta Gdańsk

Marek Adamkowicz
Pamiątki związane z historią motoryzacji w Wolnym Mieście Gdańsku to rarytasy, za które kolekcjonerzy płacą ciężkie pieniądze. Na szczęście co nieco można zobaczyć na wystawach w muzeach. Chociażby w Strefie Historycznej Wolnego Miasta Gdańska, która znajduje się w Gdańsku przy ul. Piwnej.

- Mamy w naszych zbiorach sporo eksponatów związanych z przedwojenną motoryzacją. Są to między innymi mapy drogowe, tablice rejestracyjne i plakietki z rajdów samochodowych czy reklamówki firm - wylicza Mirosław Piskorski ze Strefy Historycznej. - Pokazują one, że motoryzacja w Wolnym Mieście była rozwinięta stosunkowo dobrze.

Ciekawostką jest prawo jazdy. Wystawiono je w 1926 r. na nazwisko Erich Grunwald, a jako miejsce zamieszkania kierowcy podany jest Rusocin pod Pruszczem. W tym przypadku dokument uprawnia do poruszania się pojazdami, jak to określono, kategorii 3 B. Dla uwierzytelnienia został on opatrzony stosownymi znaczkami i stemplami Prezydium Policji w Gdańsku.

- To dość rzadki eksponat - przyznaje Mirosław Piskorski. - Przez nasze muzeum przechodzi wiele przedwojennych dokumentów, ale prawo jazdy trafiło się zaledwie kilka razy.

Jeszcze rzadziej można zobaczyć znaki drogowe. Skądinąd wiadomo, że jeden z nich znajduje się w rękach kolekcjonera z powiatu gdańskiego. Prawdopodobnie został znaleziony podczas przebudowy przejazdu kolejowego. Nie jest w najlepszym stanie, niemniej daje pewne wyobrażenie o przedwojennym oznakowaniu dróg.

- Tablica ostrzega przed przejazdem przez tory, a wzbogacono ją reklamami - mówi właściciel. - Jedna zachwala wyroby producenta opon, ale jest też informacja o Automobilclub Danzig.

W okresie międzywojennym sport motorowy w Wolnym Mieście rozwijał się niezwykle dynamicznie. Miał też piękne tradycje. Wystarczy wspomnieć, że pierwszy rajd samochodowy w ówczesnych Prusach Zachodnich zorganizowano w 1907 r. Wzięły w nim udział 22 maszyny. Start i metę zawodów wyznaczono w Sopocie.
Tradycję wyścigów samochodowych kontynuowano po I wojnie światowej o czym świadczą okolicznościowe plakietki, które również można obejrzeć w Strefie Historycznej Wolnego Miasta Gdańska.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto